Európska únia zažíva pre nás neuchopiteľný škandál . V europarlamente je dusno generálny tajomník EK bol menovaný za 9 minút

V europarlamente je dusno, europoslancom sa nepáči vymenovanie generálneho tajomníka EK. Informuje POLITICO.

Marcové plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu začalo veľmi divoko. Europoslancom sa nepáči prekvapivé vymenovanie Martina Selmayr do funkcie generálneho tajomníka Európskej komisie.

Februárové vymenovanie Selmayra včara pred poslancami obhajoval komisár pre ľudské zdroje Günther Oettinger. Uviedol, že nemecký právnik Selmayr je pre spomínanú pozíciu správnym človekom, a že pri jeho menovaní boli dodržané príslušné pravidlá. Podľa poslancov ale netransparentný krok výrazne poškodzuje dôveru verejnosti v európske inštitúcie.

Rečníci v pléne väčšinou nespochybňovali dodržanie pravidiel ohľadom personálnych zmien v komisii, ani Selmayrovu kvalifikáciu. Podľa mnohých z nich ale Oettinger parlament musí mať za hlupákov, keď tvrdí, že na nástupe Selmayr nie je nič zlé. Český europoslanec Jan Zahradil, ktorý za svoju frakciu reformistov a konzervatívcov (ACRE) predložil otázky pre komisiu, uviedol, že budí krok dojem „predpripravenej a politicky motivovanej“ nominácie.

Vymenovanie Selmayra je medzi európskymi činiteľmi a bruselskými novinármi horúcou témou. Bývalý šéf kabinetu predsedu komisie Jeana-Claudea Junckera by mal teraz zastávať jednu z popredných úradníckych pozícií v Bruseli a koordinovať prácu celej komisie alebo tiež dohliadať na dodržiavanie európskych noriem v členských krajinách. Jeho prechod do novej funkcie ale údajne na rokovaní kolégia komisárov zabral iba deväť minút, pričom bol najskôr vymenovaný za zástupcu úradujúceho generálneho tajomníka Alexandera Italianer, ktorý ihneď nato rezignoval.

Skutočným dôvodom pre nový generálny tajomník Európskej komisie tak napádaný sú dve veci: Lojalita a nekompromisnosť voči práci bruselskej administratívy. Útočia na neho predovšetkým socialisti a zelení europoslanci.

Skutočný zápas o Selmayra je totiž zápasom proti bruselským technokratom. Podľa Tima Kinga z Politica, keď Juncker preberal komisiu a prišiel so svojim reformným plánom, iba 10% bruselskej administratívy bolo „ZA“ a až 60% tvorili ľudia, ktorým reforma EÚ bola ľahostajná, tým sa Juncker prakticky dostával do paralýzy.

Príchodom Selmayra sa šance na posun v reforme EÚ zvyšujú. Navyše je o ňom známe, že nie je priaznivcom ľahostajnej a nadbytočnej administratívy.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies