EURÓPSKE ZÁLEŽITOSTI: Bosna má problémy s imigrantmi, posilňuje kontrolu hraníc
Vláda Bosny a Hercegoviny dnes oznámila, že posilní kontrolu hraníc s cieľom zabrániť ďalšiemu príchodu migrantov počas letných mesiacov. Opatrenie má pomôcť krajine zaistiť, aby boli dodržiavané práva migrantov, ktorí do krajiny už prišli. S odkazom na oznámenie vlády o tom informovala agentúra Reuters.

Stovky mužov, žien a detí spia v parkoch v Sarajeve a v dvoch mestách u chorvátskej hranice, cez ktorú sa chcú dostať do západnej Európy. Mestské úrady vyzvali vládu, aby s touto situáciou rýchlo niečo urobila, pretože sa blíži turistická sezóna a nebude, kde migrantov ubytovať.
Dva roky potom, čo bola uzavretá balkánska trasa, sa stala cesta cez Bosnu pre migrantov alternatívou. Tí prichádzajú z Turecka cez Grécko a Albánsko a skrze Čiernu Horu a niektorí aj zo Srbska, odkiaľ sa nemôžu dostať ďalej.

Vláda v Sarajeve poverila špeciálny útvar pre migráciu, aby zintenzívnil boj proti pašovaniu osôb po tom, čo polícia začiatkom týždňa zadržala 20 osôb podozrivých z pašovania asi 200 migrantov do krajín EÚ.

Od začiatku tohto roka do Bosny podľa tamojších úradov prišlo asi 1200 migrantov, prevažne zo Sýrie, Pakistanu, Líbye a Afganistanu a približne rovnaký počet bol zadržaný na hraniciach.

Úrady tiež uviedli, že Bosna nie je pripravená na očakávaný nárast počtu migrantov počas letných mesiacov, pretože má iba jedno zariadenie pre žiadateľov o azyl a druhé pre migrantov, ktorí prišli ilegálne. Obe zariadenia sú plné.

“Migranti, ktorí už prišli do Bosny a Hercegoviny, dostanú adekvátnu pomoc a úrady sa snažia nájsť nové miesta, kde ich môžu ubytovať v dôstojných podmienkach,” oznámila vláda.

Pomoc migrantom poskytuje mnoho mimovládnych organizácií a rad miestnych obyvateľov, z ktorých niektorí boli tiež utečenci počas vojny v Bosne a Hercegovine v rokoch 1992-1995. Podľa ich odhadov je počet migrantov v skutočnosti dvojnásobný oproti číslu, ktoré uvádza vláda.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies