EURÓPSKE ZÁLEŽITOSTI: Francúzsko a Nemecko prehlbujú vojenskú spoluprácu, podpísali historickú dohodu
Nemecko a Francúzsko chcú Európu vojensky osamostatniť od Spojených štátov. Dohodli sa preto na miliardových zbrojných projektoch vrátane spolupráce na konštrukcii spoločného bojového lietadla. Zmluvy vo štvrtok na berlínskom leteckom veľtrhu (ILA) podpísali zástupcovia ministerstiev obrany oboch krajín. Informuje agentúra DPA.


“Je to historická dohoda,” povedala francúzska ministerka obrany Florence Parlyová. Jej nemecká kolegyňa Ursula von der Leyen uviedla, že vyzbrojovanie bojových jednotiek je stále náročnejšie a nákladnejšie, a preto je rozumné novú generáciu technológií vyvíjať spoločne.

Dohodnutá spolupráca sa bude týkať aj vývoja bezpilotných strojov a námorných bojových lietadiel. Na projekte eurodronu budú Nemci a Francúzi naďalej pokračovať v už začatej spolupráci so Španielskom a Talianskom. Námorné bojové lietadlo by mal byť pripravené na nasadenie od roku 2035.

Najdôležitejšie je však dohoda o vývoji nového spoločného bojového lietadla. Ten by mal do roku 2040 nahradiť nemecké stroje Eurofighter a francúzske Rafale. Konečným cieľom nie sú len samotné stroje, ale vytvorenie komplexného systému, ktorý bude schopný ovládať aj Drony a satelity.

Podpísaný dokument vypočítava základné vojenské požiadavky na bojové lietadlo novej generácie. V júni má podľa agentúry DPA nasledovať časový harmonogram projektu. Na spoluprácu pri vývoji lietadla sa už v stredu dohodli európske konzorcium Airbus a francúzska spoločnosť Dassault Aviation.

Podľa nemeckej ministerky  sa ostatné krajiny “prirodzene” môžu k projektu pripojiť. Záujem už vyjadrila Taliansko, Španielsko a Británia. Parlyová však zdôraznila, že požiadavky na nový stroj vytýči najprv Francúzsko a Nemecko.

Plány na nové bojové lietadlo kritizuje nemecká ľavicová opozícia. Podľa nemeckej europoslankyne za stranu Ľavica Sabine Lösingové sa jedná o vyhadzovanie peňazí.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies