EURÓPSKE ZÁLEŽITOSTI: Morawiecki a Pellegrini sa zhodujú v pohľade na peniaze z EÚ
Poľsko a Slovensko majú prakticky zhodné názory na budúcnosť kohéznych a regionálnych fondov a zameranie investícií z budúcich rozpočtov Európskej únie. Zdôraznil to dnes poľský premiér Mateusz Morawiecki po rokovaní so svojím slovenským kolegom Petrom Pellegrinim.

Podľa informácii, ktoré sme včera zverejnili v článku “Brusel chce presmerovať finančné prostriedky z V4 smerom k južným štátom”, by desiatky miliárd eur z fondov Európskej únie mohli po roku 2020 namiesto do krajín strednej a východnej Európy, ako sú Poľsko, Slovensko, Maďarsko alebo Česko, putovať skôr do štátov ťažko zasiahnutých nedávnou finančnou krízou, teda do Španielska a do Grécka alebo krajín trpiacich migračnou krízou.

Podľa informácii Financial Times má Európska komisia v pláne ukončiť doterajšie rozdeľovanie peňazí z kohéznych fondov takmer výlučne na základe výšky hrubého domáceho produktu na obyvateľa. Naopak toto kritérium chce nahradiť oveľa širšími kritériami pokrývajúcimi rad faktorov, a to od nezamestnanosti mládeže, vzdelávania a životného prostredia až po inovácie a prístup krajín k migrácii.

Morawiecki označil zhodu názorov s Pellegrinim ohľadom budúcnosti únijných fondov a financií za kľúčovú.

Morawiecki podľa agentúry PAP tiež vyjadril potešenie z veľmi dobrej spolupráce so Slovenskom v mnohých oblastiach. “Poľsko a Slovensko sú vzájomne dôležití obchodní partneri. Oceňujeme rastúcu obchodnú výmenu, tešíme sa zo spolupráce v turistike, kultúre, pri výmene študentov. To všetko sú veľmi dôležité veci, ktoré prehlbujú našu štrukturálnu a strategickú spoluprácu,” povedal poľský premiér.

Poukázal tiež na prehlbujúcu sa spoluprácu medzi oboma štátmi v obrane a v rámci Severoatlantickej aliancie.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies