Európsky piatok takmer bez povšimnutia alebo dva signály z 12. januára 2018
PODPORIŤ

Než skončí tento víkend, ktorý úplne ovládli české prezidentské voľby, je dobré si pripomenúť piatok 12. januára. Deň, ktorý v európskej politike vyslal dva signály.

Prvý signál je z návštevy Sebastiana Kurza v Paríži.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a kanclér Sebastian Kurz (ÖVP) chcú spolupracovať na podpore reformy Európskej únie. Die Presse cituje Kurza, ktorý povedal, že s Macronom majú takmer “rovnakú líniu”.  Zaznelo v piatok popopludní  na spoločnej tlačovej konferencii v parížskom Elysee Palace. Macron tiež hovoril o “silných podobnostiach”.

“Sme radi, že okrem silnej nemecko-francúzskej osi existuje aj menšia rakúsko-francúzska os,” povedal Kurz, ktorý rovnako ako Macron privítal prielom v nemeckých koaličných sondách ako “dobrý pre Európu”

Macron poďakoval kanclérovi, že si vybral Francúzsko za cieľ svojej prvej cesty do zahraničia. “Toto je silné znamenie a jasný záväzok,” povedal. Aj keď mal s Kurzom “otvorenú diskusiu” o “strachu” spojenom s účasťou FPÖ, “rozhodujúcim” je “európska ambícia” kancléra a vládny program “, ktorý úplne zodpovedá európskym hodnotám”.

Macron sa vo veľkej miere spolieha na Rakúsko pri ambicióznych plánoch  reformy EÚ, ktoré predložil minulý rok. Kurz podporil Macronovu myšlienku “demokratického konventu” – občianskej iniciatívy pre reformu EÚ zdola: “toto je myšlienka, ktorú radi podporíme a podporujem. V tejto súvislosti netreba zabúdať stále na otvorenú otázku voľby druhej celoeurópskej kanidátky v Eurovoľbách. “Macronov demokratický konvent” ju nastoľuje ako jednu z požiadaviek po uvoľnení britských europoslaneckých mandátov. Konečné rozhodnutie by malo padnúť uprostred roka.

Macron zopakoval svoju výzvu na “založenie Európy” smerom k “demokratickej, zjednotenej a zvrchovanej Európe”. Čo treba čítať ako Európu založenú na Eure. Kurz nadviazal hovorením o “ekonomickejšej Európe”.

Návšteva Sebastiana Kurza v Paríži má silný odkaz aj pre Višegrad a Slovensko. Ak pochopíme, že naša východisková situácia pri jednaniach o reformách EÚ je zásadne iná ako Česká, Maďarská a Poľská a tou zásadne inou ju robí euro, pochopíme zároveň, že pokiaľ Macron s Kurzom hovoria o Eurozóne ako pôdoryse reformy EÚ, nemáme vo Višegrade žiadneho partnera na diskusiu.

Ak sme dokázali vytvoriť Slavkovský formát, ako efektívnejšiu a inteligentnejšiu verziu Višegradu,  mali by sme pre našu schopnosť presadiť slovenskú pozíciu v reformách EÚ uvažovať o doplnení Francúzsko-Rakúskej osi o Slovensko, poprípade Slovinsko a začať hovoriť o inej “malej dohode” Francúzska a strednej Európy.

Druhý signál je z nemeckých predkoaličných rozhovorov. 

Nemecké predkoaličné rozhovory medzi CDU, CSU a SPD priniesli po piatku vo svojom 28 stránkovom dokumente nový pojem vo vzťahu k európskym záležitostiam. Lepšie povedané, na rozdiel od rozhovorov o Jamajke, rozhovory o Veľkej koalícii majú svoj masívny európsky rozmer. Ten rozmer niektorí nemeckí komentátori aj vtipne označili “Macron Lite verzia”.

Novým pojmom je aj “investičný rozpočet Eurozóny”.

28 stránkový dokument hovorí, že ” podporujeme osobitné rozpočtové prostriedky na hospodársku stabilizáciu, sociálnu konvergenciu a štrukturálne reformy v eurozóne. To by mohlo byť východiskom pre investičný rozpočet.”

Tri nemecké strany tiež podporujú premenu núdzového fondu eurozóny, Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) na plnohodnotný Európsky menový fond pod parlamentnou kontrolou a jeho zakotvenosť v právnych predpisoch EÚ. Tým by sa fond mohol zmeniť na európsku inštitúciu a nie na medzivládny orgán.

Podľa SPD dostali do predkoaličných dohôd 80% svojich požiadaviek.

Pre mňa osobne je najzaujímavejšie, že nová zahraničnopolitická doktrína Nemecka formulovaná Sigmarom Gabrielom od decembra 2017 po dnes v jeho vystúpeniach na rôznych medzinárodných konferenciách sa priamo dostala do predkoaličnej 28 stránkovej dohody. Znie asi takto:

“Nemecké strany tiež poukazujú na to, že s meniacimi sa politikami v USA, vzostupom Číny a rastúcim ruským vplyvom v Európe, Európa musí mať svoj osud viac ako predtým vo svojich vlastných rukách.”

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies