Farmári hodnotili agroprogramy politických strán, najlepšie dopadli PS/SPOLU a OĽaNO

sita

Nasledovali SaS, Dobrá voľba a Sme rodina. Až 12 strán sa k otázkam farmárov nevyjadrilo.

So základnými prioritami slovenských farmárov, vlastníkov pôdy či neštátnych lesov sa na základe odpovedí a volebného programu najviac zhodujú strany PS/SPOLU a OĽaNO. Medzi priority, ktoré je podľa farmárov potrebné urgentne riešiť v slovenskom agrosektore, patria ochrana pôdy, zníženie agrobyrokracie či posilnenie postavenia malých farmárov. Informovali o tom zástupcovia Vidieckej platformy, ktorá bola jedným z iniciátorov prieskumu.

„My, sedliaci, gazdovia, roľníci, vlastníci pôdy a lesov, sme poslali list všetkým politickým subjektom kandidujúcim do NR SR, aby nám napísali päť priorít, ktoré považujú za kľúčové z hľadiska ozdravenia slovenského poľnohospodárstva a vidieka a budú ich v parlamente presadzovať. Z 25 oslovených politických strán nám prišla odpoveď od trinástich subjektov. Kritériom nášho hodnotenia bolo päť priorít, ktoré my považujeme za kľúčové. Hodnotené boli odpovede politických strán podľa toho, ako sa čo najviac priblížili našim kritériám. Konečný výsledok je vyjadrením ich zhody s našimi prioritami,“ ozrejmili v otvorenom liste zaslanom politickým stranám iniciátori prieskumu.

Z 13 strán, ktoré odpovedali (Demokratická strana, Dobrá voľba, PS/SPOLU, ĽS NS, KDH, Máme toho dosť!, Most-Híd, OĽaNO, SaS, Hnutie slovenská liga, Slovenské hnutie obrody, Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku a Sme rodina), dostali najlepšiu známku 200 bodov strany PS/SPOLU a OĽaNO. Nasledovali SaS (166), Dobrá voľba (119), Sme rodina (113) a Demokratická strana (110). Naopak, najhoršie dopadla Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku (27), nasledovali Hnutie slovenská liga (45) a Slovenské hnutie obrody (63). Na výzvu farmárov nereagovali strany Smer-SD, Za ľudí, SNS, Maďarská komunitná spolupatričnosť, Vlasť, Solidarita, Socialisti.sk, STANK, Hlas ľudu, PSN, 99 % – občiansky hlas a Hlas pravice.

Iniciátormi prieskumu piatich strategických priorít strán, ktoré považujú za kľúčové, ako aj ich riešenia na ozdravenie slovenského pôdohospodárstva, boli Spolok farmárov Slovenska, Vidiecka platforma, Gazdovský spolok Hont-Tekov, farmári z AKS, Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF, Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem Slovenska, Ekotrend Slovakia – Zväz ekologického poľnohospodárstva, ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, Vidiecky parlament na Slovensku, Vidiecky parlament mladých na Slovensku, Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies