FBI vytvára pracovnú skupinu na monitorovanie sociálnych sietí
Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) už dávno zvykol podozrievať  inak mysliacich disidentov, že sú zahraničnými agentmi. Okrem toho je FBI notoricky známe, že považuje všetkých, počnúc občianskymi aktivistami a končiac odporcami apartheidu v Južnej Afrike, nástrojom komunizmu – a následne Sovietskeho zväzu. To je dôvod, prečo tvrdenie FBI, že by sa osobitná jednotka proti cudziemu vplyvu vedela starať o sociálne siete, vyvoláva vážne otázky.

Rétorika okolo “russiagate” je skôr typická pre totalitné FBI počas studenej vojny. Avšak, bez ohľadu na to, kto bude mať za úlohu kontrolovať sociálne siete, obavy pre uplatnenie slobody prejavu vznikajú v každom prípade, aj keď táto oblasť má byť daná Silicon Valley či výborom Kongresu, uviedol The Nation.

Napriek tomu, bez ohľadu na to, čo tieto varianty vyvolávajú, je FBI najhorším kandidátom na túto prácu.

“Vyhliadka umožňujúca hlavnému orgánu činnému v trestnom konaní krajiny identifikovať rôzne tvrdenia ako cudziu dezinformáciu je zdrojom obáv. Zdá sa, že si FBI tiež uvedomuje, ako strašne znie táto myšlienka z hľadiska prvého dodatku (americkej ústavy o slobode prejavu). Zástupca agentúry preto povedal: “Nie sme tu, aby sme sa stali” myšlienkovou políciou.”

Avšak každý, kto pozná históriu tohto telesa, vie, že od prvých dní svojej existencie sa FBI vždy snažila túto rolu hrať. Napríklad riaditeľ FBI J. Edgar Hoover začal svoju kariéru v tomto úrade, organizáciou útokov na ľavicu v rámci Palmerových nájazdov (útoky vedené FBI proti ľavicovým radikálom za pomoci generálneho prokurátora Mitchella Palmera a ich deportácia z USA v roku 1920).

Mnohí kritici nad tým môžu mávnuť rukou a nazvať to anachronizmom, avšak aj napriek pokusom o reformu FBI, rok čo rok sa agentúra naďalej usiluje o to isté, a síce sledovanie disidentov.

Najmä počas niekoľkých posledných rokov vedenie úradu opakovane preukázalo svoje hlboké politické predsudky. Napríklad FBI sústavne sleduje nenásilné skupiny kvôli obavám, že v určitom okamihu tam prvé husle začnú hrať zástancovia tvrdých rozhodnutí.

To sa môže stať akémukoľvek občianskemu zoskupenia, ale FBI sa neobmedzuje na každú organizáciu takéhoto druhu. Agentúra uprednostňuje rôzne protivojnové organizácie, hnutia za ekonomickú spravodlivosť a rasovú spravodlivosť.

“Nie je dôvod si myslieť, že jednotka, zameraná na sociálne siete nebude mať tendenciu k rovnakým politickým predsudkom. Ešte horšie je, že mnohí, ktorí obhajujú tieto opatrenia, vykazujú absenciu politickej objektivity.”

Tradičná americká ľavica sleduje FBI so skepticizmom kvôli tomu, že táto agentúra dlho porušovala občianske práva. Avšak, kvôli vyšetrovaniu údajnej dohody členov Trumpovho volebného tímu s Ruskom, získala FBI v očiach ľavice (tým sa v USA najmä myslí zástancovia demokratov) heroický status, považujúc úrad za protiváhu americkému prezidentovi.

Ľavica musí napriek tomu pozorne sledovať FBI, vrátane divízie zaoberajúc sa sociálnymi sieťami. V boji proti “ruskej propagande” je cieľom nielen Trump: mnohí z panikárov, ktorí sa obávajú “ruskej intervencie” často neuveriteľne stotožňujú pre nich sa nehodiace hľadisko útokom na americkú demokraciu.

Tí, ktorí sú proti súčasnej politike USA voči Rusku alebo spochybňujú prehlásenie tajných služieb “o činnosti Rusov”, sú označovaní čoby nepriatelia. Nekonvenčné názory na čisto vnútropolitické otázky sa začínajú považovať za hru na strane Rusov, dodáva Nation.

 

Obavy zo zahraničným vplyvom na našu demokraciu, či už je z Ruska alebo inej krajiny, sú úplne spravodlivé. Avšak to neznamená, že FBI musí dostať “bianco šek”, aby sa vyhla kritike. Určite by sme mali byť znepokojení rozšírením možnosti FBI monitorovať disidentov. Rovnako ako u tradičných médií, musia byť sociálne siete chránené pred cenzúrou … Zo všetkých orgánov, ktoré by mohli dostať právomoc likvidovať slobodu prejavu na internete, je FBI tou najhoršou variantou, ” uzatvára The Nation.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies