“Fiasko” summitu G7 vytvára obrovskú neistotu medzi nemeckými vývozcami
Nemecká obchodná a priemyselná komora DIHK v pondelok oznámila, že pokračujúca eskalácia obchodných sporov s USA predstavuje pre nemeckých exportérov veľký zdroj neistoty. Tí už teraz nesú nepriamu ťarchu amerických sankcií proti Rusku a Iránu.

Podľa slov predsedu DIHK Volkera Treiera vedú súčasné spory k nárastu neistoty pre nemeckých vývozcov do zahraničia. Fiasko summitu G7 v Kanade podľa neho ukázalo, ako veľký je súčasný politický rozkol a aké nebezpečenstvá môžu číhať v budúcnosti. Treier kritizoval americké clá na oceľ a hliník a možnosť ďalších ciel na automobily ako narušenie medzinárodných pravidiel.

Nemecko je v Európe najväčším vývozcom do USA, čo znamená, že riskuje až milión nemeckých miest v prípade obchodnej vojny medzi EÚ a USA, ktorej sa Nemecko snaží zúfalo vyhnúť.

Vedľa toho Treier povedal, že jednostranne zavedené sankcie proti Iránu a Rusku predstavujú pre nemeckú ekonomiku ďalšiu záťaž. Vďaka extrateritoriálnemu dopadu sankcií už teraz niektoré nemecké firmy obmedzujú svoje operácie v zahraničí alebo nerozvíjajú svoje podnikanie, informuje agentúra Reuters.

Problémy sa tak už prejavujú na vzájomnom obchodovaní s USA. Vývoz z Nemecka do USA už klesol od začiatku tohto roka. Predpovede nemeckých expertov o 5% rastu v tomto roku sú teraz s veľkým otáznikom.


Podľa Treiera potrebujú spoločnosti istotu, a preto je dôležité, aby EÚ zostala plne angažovaná v podpore predpisov WTO a globálnych pravidiel.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies