Ficova stupídna daň z cirkevného sobáša? Zúfalstvo vlády, ktorá veriacim kradne 10 euro
Plánujete svadbu a ponuka civilného obradu vám nevonia? Pripravte sa na novú povinnosť. Pokiaľ sa totiž rozhodnete pre obrad v kostole, vláda si pripravila nemilé prekvapenie. V platnosti je totiž novela zákona č. 145/1995 Z.z. .

Až do prvého januára 2018 bolo jedno, akú formu sobáša si mladomanželia vyberú. Poplatok stanovený nebol. Novela zákona, ktorý schválila vláda, však prináša dva dodatky, ktoré určujú nové poplatky za úkony, ktoré boli doteraz bezplatné.

Pokiaľ si zaľúbenci vyberú cirkevný sobáš, musia zaloviť v peňaženke. V sadzobníku správnych poplatkov sa objavila položka „Príprava podkladov k uzavretiu manželstva pred orgánom registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti“.

Snúbenci tak za tento úkon povinne zaplatia rovných 10 eur. Podobný poplatok však pri civilnom sobáši nenájdeme a to nahnevalo komunitu veriacich.

Je to len stupídny eufemizmus pre novú daň. Daň, ktorá nemá morálne opodstatnenie, pretože pretože církev nahrádza prácu verejného úradu a teda štátu z toho neplynú žiadne správne náklady. Mimochodom tak ako do začiatku tohoto roka.

Internetom sa okamžite začala šíriť petícia, ktorá žiada odstránenie časti novelizovaného zákona, ktorý hovorí o tomto poplatku. Za petíciou stojí Fórum kresťanských inštitúcií (FKI). „Máme vážnu obavu, že týmto dochádza k diskriminácii občana SR, ktorý chce uzavrieť cirkevný sobáš, na základe jeho náboženského presvedčenia,“ píše FKI v petícii.

A ja si myslím, že je dobré ju podporiť a podpísať bez ohľadu na to či ste veriaci, ale neveriaci, pretože je to len zúfalstvo vlády, ktorá veriacim kradne 10 euro.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies