FILIPÍNY: Duterte odcestoval na návštevu za svojím idolom Putinom

Kontroverzný filipínsky prezident Rodrigo Duterte v utorok odletel na štátnu návštevu Ruska. Na päťdňovej návšteve, ktorej cieľom je posilnenie spolupráce najmä v oblasti hospodárstva, ho budú sprevádzať aj ministri obrany, hospodárstva a financií.

Filipíny sú síce tradičným spojencom Spojených štátov, v poslednom čase to však vyzerá, že sa zahraničnopolitická orientácia krajiny mení, keďže Duterte veľmi často kritizuje americkú zahraničnú politiku, zatiaľ čo o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi opakovane vyhlásil, že je jeho “idolom”.

Duterte je známy ako politik, ktorý sa vyžíva v násilí, o zabíjaní hovorí v pozitívnom zmysle a často sa ním vyhráža svojím odporcom. Nedávno sa napríklad pýtal, “prečo je stále nažive” bývalý šéf filipínskej polície, ktorého začiatkom roka odvolal. Reagoval tak na jeho kritiku na svoju adresu.

Na kauzu znásilnenia austrálskej misionárky v meste, kde bol kedysi starostom, zas Duterte reagoval vyhlásením, že on ako starosta mal byť “podľa správnosti medzi prvými”.

Ženským členkám komunistických povstaleckých oddielov zase pohrozil, že im budú vojaci strieľať medzi nohy. “Povedzte vojačkám, že toto je nový príkaz od šéfa: Nebudeme vás zabíjať. Iba vás strelíme do vagíny, takže, keď nebudete mať vagínu, budete nepoužiteľné,” vyhlásil minulý rok Duterte.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies