FINANCIAL TIMES: Berlusconi ponúka ako budúceho talianskeho premiéra Tajaniho
Podpora pre predsedu Európskeho parlamentu má dodať stredopravej koalícii autoritu, napísali o posledných krokoch Silvia Berlusconiho noviny Financial Times.

81ročný Berlusconi sa snaží dodať vážnosti nepokojnej stredopravej koalícii a propaguje svoj umiernený výber na budúceho premiéra Talianska.

Berlusconi v rozhlase uviedol, že práve Antonio Tajani, ktorý je predsedom Európskeho parlamentu, by bol výberom pre premiéra, keby stredopravica vyhrala väčšinu kresiel. Voľby sa v Taliansku konajú už 4. marca.

Berlusconi už pred časom naznačil, že by Tajani bol dobrý výber, ale pred voľbami sa ukazuje, že táto idea získava na sile. Vďaka Tajanimu by talianske záujmy mali v EÚ slovo. Berlusconi ďalej uviedol, že Taliansko musí byť stabilné a že Európa musí byť voči nemu priateľská.

Berlusconiho komentáre prichádzajú v situácii, kedy jeho stredopravicová koalícia má nádej na to, že vyhrá jasnú väčšinu. Okrem Forza Italia je v koalícii Liga Severu a Bratia Talianska, čo sú euroskeptické strany. Koalícia je však v rade tém nejednotná, napríklad pri téme členstva Talianska v eurozóne. Medzi tromi predsedu strán je teda spor, kto bude po voľbách vo vedení.

Matteo Salvini z Ligy severu už uviedol, že očakáva, že bude premiérom v situácii, keď jeho strana získa viac hlasov ako Forza Italia, čo sa nedá úplne vylúčiť. Berlusconi však upozornil, že v poslednom prieskume na Forza Italia strácal štyri percentuálne body. 14 dní pred voľbami sa už v Taliansku nesmú robiť žiadne prieskumy. Salvini sa domnieva, že Liga severu dostane viac hlasov než kedykoľvek v minulosti a bude mať premiéra, ktorý zvolí ten najlepší tím. Nikto sa vraj nemusí ničoho obávať, okrem korupčníkov a bruselských byrokratov.

Najpravdepodobnejším výsledkom volieb však zostáva pat, teda aj možnosť veľkej koalície či vlády národnej jednoty. V takom prípade sa Berlusconi prihlásil na zváženie súčasného premiéra Paola Gentiloniho.

Berlusconi sám nemôže byť talianskym premiérom, pretože má zákaz verejných funkcií kvôli preukázaniu daňových podvodov. Tajani býval v mladosti monarchistický aktivista a pomáhal Berlusconimu založiť v roku 1994 Forza Italia. Jeho kariéra sa po neúspechoch ako napríklad kandidatúra na starostu Ríma, rozbehla v EÚ. Stal sa najprv poslancom, potom aj komisárom pre dopravu a priemysel v Európskej komisii, ktorú viedol Barroso.

Nie je jasné, či by Berlusconi akceptoval Mattea Salviniho ako premiéra, aj keby Liga severu uspela, a to kvôli jeho extrémnym názorom. Skôr by vyhovovali umiernenejší členovia ako Roberto Maroni či Luca Zaia, ktorí sú guvernéri Lombardie a Benátskeho regiónu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies