FINANCIAL TIMES: Čína pripravuje obchodnú odvetu voči USA

Čína pripravuje odvetné clá na americké dovozy. Zatiaľ cielia na dovozy v hodnote 3 mld. dolárov, čo je považované za slabšiu reakciu. Možnosti eskalácie však zostávajú v hre. Informuje Financial Times.

Peking naznačil plány na zavedenie ciel na americké dovozy len krátko po tom, čo americký prezident Trump povedal, že uvalí 25% clo na importy z Číny vo výške 60 mld. dolárov. Ministerstvo obchodu uviedlo, že plánuje clá na 128 amerických výrobkov, ktoré budú činiť asi tri miliardy dolárov celkom.

Ide napríklad o 15% clo na americké oceľové rúrky, čerstvé ovocie a víno a 25% clo na bravčové a recyklovaný hliník. Pozorovatelia sa domnievajú, že čínska reakcia, technicky zatiaľ len reakcia na clá na oceľ a hliník, ukazuje na slabšiu reakciu a snahu vyhnúť sa eskalácii.

Čína ukazuje, že obchodnú vojnu nechce. Ale teraz, keď boli clá oznámené, je čínskou úlohou v obchodnej vojne nepokračovať. Čínska reakcia je veľmi malá, mieri len na 3 mld. dolárov a objem je teda malý. Číňania vraj nebudú brať do ruky veľký nôž, pôjdu skôr cestou „akupunktúry.“

Peking však nevylúčil možnosť zavedenia prísnejších opatrení, takže panujú veľké obavy, že obe krajiny sa ponoria do špirály odviet a pomsty. Čínska ambasády vo Washingtone uviedla, že Čína bude až do konca brániť svoje legitímne záujmy všetkými nutnými opatreniami.

Čína bude cieliť na rôzne tovary a sektory, takže to môže byť dobre kalibrovaná zbraň, hovoria experti.

Je jasné, že aktuálne opatrenia predstavujú koniec „stratégia angažovanie sa“ s Čínou v obchodných otázkach, ktoré okrem iného zahŕňali snahy Čínu dostať do WTO. Dostávame sa do nového, tvrdého, konfrontačného prístupu a Číňania tento prístup nevideli, hovorí jeden z expertov na čínske obchodné vzťahy.

Čína si nie je istá, ako reagovať na inštrument tak priamy ako sú clá. Je tu riziko eskalácie. Americká biznisová komunita si všeobecne myslí, že Čína s nimi zaobchádzala zle, ale nie je tu jasná predstava, či bude táto reakcia efektívna.

Americká obchodná akcia má vraj „zmeniť čínske správanie“, ale tu žiadny zoznam priorít pre vyjednávanie s Pekingom. Skôr USA asi chcú, aby Čína konala na základe záväzkov z minulosti, ktoré ale nerealizovala. Čína namiesto toho uviedla, že vykoná právne kroky v rámci WTO.

Čítajte tiež: 

V Moldavsku dnes demonštrovalo 100 000 ľudí za pripojenie k Rumunsku. Krajina tak zostáva politicky rozdelená
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies