FINANCIAL TIMES: Erdogan si pripravuje pakt s nacionalistami

Predseda tureckej ultranacionalistickej strany býval jeden z najtvrdších kritikov Erdogana. Pred tromi rokmi uviedol, že prezidentova snaha o posilnenie moci je “rozsudok smrti pre demokraciu, záruka pre diktatúru, povolenie pre korupciu a zlodejinu.” Informujú Financial Times.

Lenže teraz tvrdá realita volebnej matematiky dva bývalých nepriateľov dohromady. Vláda uvoľnila cestu pre formálne volebný pakt s Bahceliho nacionalistickým hnutím a vládnucou stranou Erdogana, AKP.

Toto spojenectvo ukazuje na politický posun, ktorý Erdogan vykonal, keď sa teraz spája s klasickými pravicovými tureckými nacionalistami a blíži sa ich pozíciám. Ale zároveň je zrejmé, ako je prezident oslabený slabými výsledkami z prieskumov, ktoré ukazujú, ako ochabuje jeho podpora.

Takéto spojenectvo má veľké implikácie pre Turecko ako doma, tak aj v zahraničí. Erdogan sa dvorí strane, ktorá má obzvlášť tvrdý postoj ku kurdskej otázke, ktorá je veľkým priaznivcom trestu smrti a hlboko nedôveruje USA, EÚ a NATO.

AKP sa aspoň do volieb v roku 2019 spája s MHP (nacionalistami), čo obmedzí ich politický priestor. V domácej politike to má dôsledky na demokratizáciu a na kurdskú otázku. V oblasti zahraničnej politiky to obmedzuje priestor pre zlepšenie vzťahu k USA, EÚ a Sýrii.

Súvisiace články

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR

Stovka policajtov vycestuje: Slovensko ich pošle do Macedónska aj do Srbska kvôli migrácii

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy
Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?