FINANCIAL TIMES: Erdogan si pripravuje pakt s nacionalistami

Predseda tureckej ultranacionalistickej strany býval jeden z najtvrdších kritikov Erdogana. Pred tromi rokmi uviedol, že prezidentova snaha o posilnenie moci je „rozsudok smrti pre demokraciu, záruka pre diktatúru, povolenie pre korupciu a zlodejinu.“ Informujú Financial Times.

Lenže teraz tvrdá realita volebnej matematiky dva bývalých nepriateľov dohromady. Vláda uvoľnila cestu pre formálne volebný pakt s Bahceliho nacionalistickým hnutím a vládnucou stranou Erdogana, AKP.

Toto spojenectvo ukazuje na politický posun, ktorý Erdogan vykonal, keď sa teraz spája s klasickými pravicovými tureckými nacionalistami a blíži sa ich pozíciám. Ale zároveň je zrejmé, ako je prezident oslabený slabými výsledkami z prieskumov, ktoré ukazujú, ako ochabuje jeho podpora.

Takéto spojenectvo má veľké implikácie pre Turecko ako doma, tak aj v zahraničí. Erdogan sa dvorí strane, ktorá má obzvlášť tvrdý postoj ku kurdskej otázke, ktorá je veľkým priaznivcom trestu smrti a hlboko nedôveruje USA, EÚ a NATO.

AKP sa aspoň do volieb v roku 2019 spája s MHP (nacionalistami), čo obmedzí ich politický priestor. V domácej politike to má dôsledky na demokratizáciu a na kurdskú otázku. V oblasti zahraničnej politiky to obmedzuje priestor pre zlepšenie vzťahu k USA, EÚ a Sýrii.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies