FINANCIE: Európania sa zaujímajú o platby pomocou nositeľných zariadení

pixabay

Spoločnosť Mastercard očakáva, že nové spôsoby platby sa budú šíriť veľmi rýchlo.

Holandsko je podľa vyjadrení spoločnosti Mastercard na vrchole európskeho rebríčka krajín s najvyšším počtom platieb nositeľnými zariadeniami. Ide o smart hodinky, prstene alebo náramky. Prvú trojicu rebríčka dopĺňajú Veľká Británia a Švajčiarsko. Platba pomocou pasívnych nositeľných zariadení je v Európe stále obľúbenejšia, pričom počet takýchto platieb vzrástol podľa Mastercardu oproti roku 2018 až osemnásobne.

V tomto roku sa v Holandsku uskutočnila tretina všetkých platieb pomocou nositeľných zariadení. S odstupom za Holandskom je Veľká Británia s 18 percentami, vo Švajčiarsku to je 8 % a v Rusku 7 %. Susedná Česká republika sa umiestnila na siedmom mieste. Slovensko sa však nedostalo do prvej desiatky. V celosvetovom meradle sa najviac platieb nositeľnými zariadeniami uskutočnilo v Austrálii.

Spoločnosť Mastercard očakáva, že nové spôsoby platby sa budú šíriť veľmi rýchlo. “Pretože spotrebitelia budú vždy hľadať rýchlejší a pohodlnejší spôsob platby. Nositeľné zariadenia ľudom poskytujú vyššiu mieru komfortu, ale súčasne aj potrebnú dôveryhodnosť a úroveň zabezpečenia,” uviedol generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko a Českú republiku Michal Čarný.

S pokračujúcim vývojom technológií nositeľných zariadení vstupujú podľa Mastercardu do hry i módne značky, ktoré celý trh posúvajú o krok ďalej. Vznikajú tak zariadenia, ktoré nie sú len funkčné, ale plnia súčasne i úlohu módnych doplnkov. V súčasnosti používa každý piaty človek podľa Mastercardu inteligentné hodinky alebo športový náramok. Predpokladá sa, že do roku 2020 bude mať celosvetový trh s nositeľnými zariadeniami hodnotu 30 miliárd eur.

Na platbu môžu spotrebitelia nositeľné zariadenia používať všade tam, kde je možné platiť bezkontaktnou platobnou kartou. Obľúbenosť bezkontaktných platieb rastie predovšetkým v Európe. V súčasnosti sa 61 % všetkých platieb v obchodoch uskutoční bezkontaktne, čo predstavuje nárast o 23 % oproti roku 2018. V rovnakom období vzrástol zo 42 % na 70 % aj počet obchodov, v ktorých sa dá platiť bezkontaktne. Oba tieto faktory zároveň podľa Mastercardu podporujú ďalšie rozširovanie platieb realizovaných prostredníctvom nositeľných zariadení.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies