Fínsko ukončuje experiment s nepodmieneným príjmom, nahradia ho univerzálne daňové úľavy

Fínska vláda sa rozhodla, že nepredĺži projekt so zaručeným príjmom pre 2 000 nezamestnaných Fínov. Testovanie začalo na začiatku roka 2017, koniec príde na konci tohto roka. Jedinci, ktorí sa zapojili do pilotného projektu dostávali mesačne výplatu v hodnote cez 560 eur. Vláda chystá po skúške s nepodmieneným príjmom otestovať univerzálne daňové úľavy. Informuje server Business Insider

Na začiatku minulého roka spustilo Fínsko projekt, ktorý bol prvým svojho druhu na svete. Vyžrebovali 2 000 nezamestnaných Fínov a začali im mesačne vyplácať 560 eur, len o málo viac, než je podpora v nezamestnanosti.

Štát si chcel vyskúšať, ako by vyzerala situácia, keby túto sumu dostávali všetci občania bez ohľadu na to, či pracujú alebo nie. Predovšetkým to, či by si ľudia viac hľadali prácu, keď by vedeli, že im dávka aj napriek tomu zostane.

Navyše by sa zjednodušila štátna administratíva. Ľudia by nežiadali o rad ďalších čiastkových príspevkov, nedokladovali by, koľko majú peňazí a na úrady by tak vlastne vôbec nechodili.

Ľudia zapojení do projektu museli mať jednu podmienku – vek medzi 25 až 58 rokmi. Ak mali záujem, tak mohli pracovať a privyrobiť si. Dvojročný test mal za úlohu zistiť, či môže základný príjem motivovať nezamestnaných k práci.

„Dychtivosť vlády sa vyparuje, odmietli projekt naďalej financovať,“ uviedol krátko pre BBC Oli Kangas, jeden zo strojcov experimentu. Testovanie tak dobehne to do konca tohto roka a potom si bude musieť dvojtisícovka Fínov hľadať prácu.

„Až skončí projekt so základným príjmom, mali by sme spustiť testovanie univerzálnych daňových úľav,“ povedal Petteri Orpo, minister financií fínskej vlády. Univerzálne daňové úľavy zaviedla v roku 2013 Veľká Británia, nahradila tak doterajších šesť rôznych sociálnych dávok.

Experiment bude trvať do konca roka, preto nie sú k dispozícii žiadne údaje. Práve dĺžku testovania kritizuje profesor Oli Kangas. Podľa neho za tak krátku dobu nemožno zistiť, či je projekt účinný. Zároveň je podľa odborníkov vzorka ľudí príliš malá. „Dva roky sú krátky časový úsek na to, aby sme mohli z tak rozsiahleho experimentu vyvodiť širšie závery,“ citoval server Business Insider Kangasa. Oficiálne zistenie by malo byť publikované na začiatku budúceho roka.

Niekoľko svetových podnikateľov v minulosti vyjadrilo podporu univerzálnemu základnému príjmu. Medzi nimi sú zakladateľ Tesly Elon Musk, spoluzakladateľ Facebooku Chris Hughes a Ray Kurzweil, technický riaditeľ Googlu. Tieto významné osobnosti v technologickom biznise uviedli, že základný príjem v kombinácii s ďalšími metódami v boji proti chudobe môžu vyriešiť úbytok pracovných miest na úkor automatizácie.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies