Fínsky prezident Sauli Niinistö obhájil v nedeľňajších voľbách svoj mandát
PODPORIŤ

Fínsky prezident Sauli Niinistö obhájil v nedeľňajších voľbách svoj mandát. Šesťdesiatdeväťročnému politikovi vyjadrilo podporu 62,7 percenta voličov. Infromuje Politico.eu.

Má tak vyše päťnásobne väčší počet hlasov ako Pekka Haavistö, ktorý s 12,4 percentami skončil na druhom mieste. Ostatní šiesti kandidáti nemali u voličov podporu väčšiu ako sedem percent.

Niinistö, bývalý minister financií a predseda parlamentu, sa vo Fínsku od jeho prvého víťazstva v prezidentských voľbách v roku 2012, kedy sa proti nemu v druhom kole postavil spomínaný Haavistö, teší veľkej popularite.

V tohtoročných voľbách sa o kreslo hlavy štátu uchádzal ako nezávislý kandidát. Funkčné obdobie Fínskeho prezidenta trvá šesť rokov.

Podľa Politico je Niinistö známy a populárny predovšetkým  pre svoju obozretnú diplomaciu.
69-ročný Niinistö má starostlivo vyvážené vzťahy so susedným Ruskom a teda aj  náprotivkom Vladimírom Putinom, a zároveň poposunul svoju krajinu bližšie k NATO napriek tomu, že stále zostáva Fínsko mimo tejto vojenskej aliancie.

“Fínski ľudia súhlasia s tým, čo som doteraz urobil, a ja nemám v úmysle urobiť zmeny len preto, aby som urobil zmeny,” povedal Niinistö po vyhlásení volebných výsledkov pre POLITICO.

Manažovanie  vzťahov s Ruskom je pre Niinistöma a Fínsko mimoriadne dôležité, má totiž 1340 kilometrov spoločnú hranicu s jeho východným susedom.

Zatiaľ čo mnohí Fíni sa obávajú kremeľských ambícií po vstupe Moskvy na Krym v roku 2014, fínska verejnosť stále váha, aby urobila odvážne kroky smerom k NATO. Pre vstup do NATO je len niečo okolo 22% obyvateľov Fínska, uzatvára POLITICO.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies