Fínsky prezident Sauli Niinistö obhájil v nedeľňajších voľbách svoj mandát

Independent presidential candidate, Sauli Niinisto, is pictured during an election reception in Helsinki, Finland, on January 28, 2018. / AFP PHOTO / Lehtikuva / Jussi Nukari / Finland OUT (Photo credit should read JUSSI NUKARI/AFP/Getty Images)

Fínsky prezident Sauli Niinistö obhájil v nedeľňajších voľbách svoj mandát. Šesťdesiatdeväťročnému politikovi vyjadrilo podporu 62,7 percenta voličov. Infromuje Politico.eu.

Má tak vyše päťnásobne väčší počet hlasov ako Pekka Haavistö, ktorý s 12,4 percentami skončil na druhom mieste. Ostatní šiesti kandidáti nemali u voličov podporu väčšiu ako sedem percent.

Niinistö, bývalý minister financií a predseda parlamentu, sa vo Fínsku od jeho prvého víťazstva v prezidentských voľbách v roku 2012, kedy sa proti nemu v druhom kole postavil spomínaný Haavistö, teší veľkej popularite.

V tohtoročných voľbách sa o kreslo hlavy štátu uchádzal ako nezávislý kandidát. Funkčné obdobie Fínskeho prezidenta trvá šesť rokov.

Podľa Politico je Niinistö známy a populárny predovšetkým  pre svoju obozretnú diplomaciu.
69-ročný Niinistö má starostlivo vyvážené vzťahy so susedným Ruskom a teda aj  náprotivkom Vladimírom Putinom, a zároveň poposunul svoju krajinu bližšie k NATO napriek tomu, že stále zostáva Fínsko mimo tejto vojenskej aliancie.

“Fínski ľudia súhlasia s tým, čo som doteraz urobil, a ja nemám v úmysle urobiť zmeny len preto, aby som urobil zmeny,” povedal Niinistö po vyhlásení volebných výsledkov pre POLITICO.

Manažovanie  vzťahov s Ruskom je pre Niinistöma a Fínsko mimoriadne dôležité, má totiž 1340 kilometrov spoločnú hranicu s jeho východným susedom.

Zatiaľ čo mnohí Fíni sa obávajú kremeľských ambícií po vstupe Moskvy na Krym v roku 2014, fínska verejnosť stále váha, aby urobila odvážne kroky smerom k NATO. Pre vstup do NATO je len niečo okolo 22% obyvateľov Fínska, uzatvára POLITICO.

Súvisiace články

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR

Stovka policajtov vycestuje: Slovensko ich pošle do Macedónska aj do Srbska kvôli migrácii

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy
Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?