Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová nevylučuje, že by Sýria mohla čeliť novým úderom
Vo vysielaní rádia RTL ministerka zdôraznila, že chemické zbrane by nemali byť používané a je nutné proti nim bojovať. Podľa jej názoru cieľom útokov na Sýriu 14. apríla bolo zabrániť opakovaniu chemických útokov Damašku. “Ak sa to stane znova, môžeme znovu rozhodnúť o nových úderoch,” povedala Parlyová.

Pritom predtým francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian uviedol, že nebude existovať druhá fáza útokov proti Sýrii a zdôraznil, že cieľ bol dosiahnutý. Pričom Le Drian poznamenal, že pokiaľ bude “červená čiara” prekročená, je možná nová intervencia.

Západ obvinil Damašok z “chemického útoku” v sýrskom meste Duma vo Východnej Ghúte. Moskva odmietla informácie o chlórovej bombe údajne vpustenou sýrskou armádou a obvinila Západ, že cieľom “chemickej provokácie” bola ochrana teroristov a ospravedlnenie možných vonkajších útokov na na Sýriu. Je pritom zaujímavé, že ruské ministerstvo obrany varovalo niekoľko dní predtým pred pripravovanou provokáciou s chemickými zbraňami.

Spojené štáty, Británia a Francúzsko ráno 14. apríla zasiahli raketovými útokmi sýrske vládne objekty, ktoré sa podľa nich využívajú na výrobu chemických zbraní. pričom jedinými dôkazmi “chemického útoku” boli internetové fotografie a videá obskurnej organizácie “Bielych prilieb”, ktoré sú financované predovšetkým Londýnom a Washingtonom, a ktoré preukázateľne spolupracujú s islamskými teroristami v Sýrii. Ruský prezident Vladimir Putin opísal útoky ako akt agresie proti zvrchovanému štátu, a to aj napriek tomu, že ani ruskí vojenskí odborníci ani miestni obyvatelia chemický útok, ktorý sa stal zámienkou pre údery, nepotvrdili. Podľa inšpektorov OPCW, ktorí miesta údajného chemického útoku v dume preskúmali a zhromaždili príslušné vzorky, bude konečné vyhodnotenie trvať asi tri týždne.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies