Francúzska vláda predstavila novelu zákona, ktorá má dôraznejšie bojovať proti nelegálnej imigrácii a tiež urýchliť vybavovanie žiadostí o azyl

Normu kritizujú ochrancovia ľudských práv ako príliš represívne voči žiadateľom o azyl, uviedla agentúra AP. Francúzsky parlament má novelu prerokovať v apríli.

Vláda tvrdí, že zákon umožní rýchlejšie vyhosťovanie neúspešných žiadateľov o azyl. Zároveň ale má vytvoril lepšie podmienky pre tých, ktorým bude umožnené v krajine zostať. Ide napríklad o väčší počet hodín francúzštiny a pracovných školení.

Minister vnútra Gérard Collomb povedal, že plán je vyvážený a je v súlade s európskymi procedúrami. Na najviac pol roka vrátane odvolanie má byť z doterajšieho jedného roka skrátená doba azylového konania. Ochrancovia ľudských práv tvrdia, že rýchlejšie konanie žiadateľom o azyl sťaží možnosť domáhať sa svojich práv.

Novelizovaný zákon má úradom umožniť zadržiavať migrantov, ktorí sa v krajine zdržiavajú ilegálne, v uzavretých strediskách pred deportáciou po dobu až 90 dní. Doteraz to bolo 45 dní. Ľudia, ktorí ilegálne vstúpai do priestoru EÚ voľného pohybu osôb, môžu vo Francúzsku na základe navrhovanej normy dostať pokutu vo výške 3750 eur.

Niektoré organizácie pomáhajúce migrantom zvolali do Paríža protesty proti „vládnej politike, ktorá narúša slobody migrantov“.

Podľa oficiálnych štatistík vlani vo Francúzsku požiadalo o azyl viac ako 100 tisíc ľudí, čo je o 17 percent viac ako v predchádzajúcom roku. Najviac žiadostí o azyl podali Albánci, Afganci, Haiťania a Sudánci. V zhruba 36 percentách prípadov bol žiadateľom priznaný štatút utečenca.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies