Francúzsky jadrový park: “To, čo sme videli, je katastrofálne a veľmi znepokojujúce”, tvrdia Thierry Gadault a Hugues Demeude
Francúzski novinári Thierry Gadault a Hugues Demeude vo svojej novej knihe píšu o zúfalom stave francúzskych jadrových elektrární. Informujú o tom na Europe1 vo svojom videorozhovore. 

Riziko nehody je podľa nich tak vysoké, že sa jedná skôr o to, kedy k nemu dôjde, než či k nemu dôjde. Vyplýva to z ich knihy nucleaire Danger immédiat (Bezprostredné nebezpečenstvo jadrovej energie), na ktorej pracovali vyše šesť rokov.

Je to dané najmä starobou väčšiny jadrových elektrární v krajine galského kohúta. K rizikám je potrebné pripočítať aj to, že dve tretiny francúzskeho obyvateľstva žijú do 75 kilometrov od najbližšieho jadrového reaktora. Novinári vo svojej knihe vychádza z podrobnej rešerše dokumentov, ktoré sa týkajú francúzskych reaktorov. Stav niektorých je neuspokojivý až katastrofálny.

Podľa nemeckého portálu Die Welt prevádzkovateľ jadrových elektrární, firma EDF, bojuje s finančnými  problémami a pri väčšine reaktorov požiadala o predĺženie životnosti reaktorov zo 40 rokov na 60 rokov. Aby získala povolenie od úradu pre jadrovú bezpečnosť ASN, firma musí investovať do modernizácie. Náklady sa v nasledujúcich desiatich rokoch odhadujú na 100 miliárd eur (2,5 bilióna korún), pritom EDF sa utápa v dlhoch vo výške 31,3 miliardy eur (789 miliárd eur).

Odstavenie ďalších reaktorov neplánuje až do roku 2029. Pritom už skôr bývalý prezident François Hollande sľuboval uzavretie Fessenheimu do roku 2016 a zníženie podielu jadra na francúzskej spotrebe elektriny na 50 percent do roku 2025. Teraz reaktory pokrývajú spotrebu asi 75 percentami. Súčasný minister životného prostredia Nicolas Hulot už vlani v novembri priznal, že takýto cieľ nemôže byť splnený.

Firma EDF oznámila, že do konca tohto roka uzavrie najstaršie jadrovú elektráreň Fessenheim v Alsasku, ktorá leží len kilometer od nemeckých hraníc. V prevádzke je od prvého januára 1978.

Novinár Thierry Gadault uviedol, že najhoršími z celkovej francúzskej jadrovej flotily čítajúce 58 reaktorov je desať kusov, okrem iného reaktory v juhofrancúzskej elektrárni Tricastin, Bugey u Lyone, Saint-Laurent-des-Eaux u Orléans a Blaye u Bordeaux. Do roku 2028 presiahnu vek 40 rokov, čo je pre nich kritická hodnota.

Desať reaktorov má navyše trhliny na tlakových nádobách reaktorov už od ich uvedenia do prevádzky, tvrdia Gadault a Demeude. Čím dlhšie sú v prevádzke, tým viac sa zvyšuje riziko havárie.

Elektráreň Tricastin bola na jeseň agentúrou ASN odstavená kvôli nutnosti navýšiť ochranu proti možnému zaplaveniu vodou z vodného kanála, ktorý odoberá vodu z rieky Rhôny. V oblasti hrozí riziko zemetrasenia. Štyri reaktory elektrárne sa nachádzajú šesť metrov pod úrovňou hladiny vody kanála.

Novinári citujú slová šéfa úradu ASN Pierra-Francka Chevette, ktorý vyhlásil, že v prípade zemetrasenia by mohlo dôjsť ku katastrofe pripomínajúce japonskú Fukušimu.

Firma EDF kritiku odmietla, proti tvrdeniam v knihe sa chce brániť súdnou cestou. Dominique Minière, ktorý je v EDF zodpovedný za jadrový park vo Francúzsku, tvrdí, že prezentované fakty v knihe sú chybné. Obaja autori sa odvolávajú na dôkladnú rešerš dokumentov vydaných úradom ASN aj interných materiálov firmy EDF. Novinári obviňujú tiež jadrový úrad, ktorý údajne podporuje “kultúru mlčania” v súvislosti bezpečnosťou jadrovej energetiky vo Francúzsku.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies