Francúzsky minister financií navrhuje, aby EÚ kompenzovala straty spoločnostiam v Iráne, ktoré postihnú sankcie USA
EÚ by mohla kompenzovať straty spoločnostiam postihnutým sankciami USA za obchodovanie s Iránom, uviedol francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire nedeľu. Informácie priniesol portál Politico.

Posilnenie existujúcich nariadení EÚ “nám umožní prevziať zodpovednosť za možné sankcie, ktoré zaplatia spoločnosti a ktoré by mohla preplatiť Európska únia,” uviedol Reuters .

Rozhodnutie USA odstúpiť od iránskej dohody  otvára možnosti, aby spoločnosti EÚ pracujúce v Iráne boli potrestané Washingtonom.

Le Maire povedal, že “európske a francúzske starosti” sa musia riešiť “, pretože spoločnosti ako Total, Renault a Sanofi pôsobia v Iráne a chceme chrániť naše ekonomické záujmy.”

Európa, dodal, už nemôže počítať s USA, a to nielen z vojenského hľadiska, ale aj pokiaľ ide o obchod.

“Keď [nemecká kancelárka] Angela Merkelová povedala francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi [keď získal cenu Charlemagne], že už nemôžeme počítať s USA, aby nás chránili, platí to aj pre obchod,”  povedal Le Maire .

Krajiny EÚ sa zaviazali zachrániť dohodu z roku 2015 zameranú na potlačenie iránskych jadrových ambícií a Teherán povedal, že sa bude držať dohody. Aby sa však dohoda zachovala, politici EÚ musia presvedčiť európske spoločnosti, aby aj napriek hrozbe amerických sankcií investovali a podpisovali obchodné dohody s Iránom.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies