GÁL: Ak sú prepisy komunikácie Jankovskej pravdivé, treba okamžite vzniesť obvinenie

Minister spravodlivosti SR Gábor Gál poèas jeho prijatia prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 14. august 2019. Foto: SITA/Alexandra Èunderlíková

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) označil prepisy údajnej komunikácie medzi obvineným Marianom K. a bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva Monikou Jankovskou (Smer-SD) za závažné informácie. Ak sú autentické, orgány činné v trestnom konaní by podľa ministra mali okamžite vzniesť obvinenie. Denník N dnes s odvolaním na správy v aplikácii Threema napísal, že Jankovská intenzívne komunikovala s Marianom K. a ovplyvňovala v jeho prospech sudkyňu v kauze zmeniek televízie Markíza. V súčasnosti Jankovská pôsobí tiež ako sudkyňa.

„Ak je pravdou to, že tieto prepisy sú poskytnuté médiám z trestných spisov a teda nimi disponujú orgány činné v trestnom konaní, mali by okamžite vzniesť obvinenie,“ uvádza sa vo vyhlásení ministra. „Skutky, ktoré sú v komunikácii opísané, nezakladajú disciplinárne a ani morálno-etické previnenie, keďže v týchto prípadoch môže ísť o vážne podozrenie zo spáchania trestného činu. Myslím si, že po medializácii informácií, ktoré mali údajne novinárom poskytnúť orgány činné v trestnom konaní, by nemalo prebiehať iba preverovanie vo veci. Domnievam sa, že by malo byť okamžite vznesené obvinenie,“ vyhlásil Gál. Len tak bude mať ministerstvo podľa neho rozviazané ruky a môže na disciplinárny senát podať návrh na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu. „Ak sa informácie nepotvrdia, obvinenie môžu orgány činné v trestnom konaní neskôr zrušiť,“ uviedol Gál.

Gál tvrdí, že ministerstvo pred niekoľkými týždňami vykonalo všetky kroky, na ktoré malo zákonnú možnosť. „Vyžiadali sme si spisy vo veci zmeniek a preverujeme aj elektronické prideľovanie v konkrétnom prípade,“ dodal.

Komunikáciu v aplikácii Threema polícia zaistila pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, z ktorej objednávky je obvinený Marian K. Podľa informácií Denníka N Jankovská s Marianom K. komunikovala nepretržite od septembra 2017 do mája 2018 a operácia zmenky mala Marianovi K. priniesť milióny eur od televízie Markíza a jej a ďalším dvom sudkyniam provízie. Sudkyňa v kauze Marianovi K. vyhovela bez toho, aby vôbec skúmala podpis niekdajšieho šéfa a spolumajiteľa televízie Pavla Ruska, poznamenal denník.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies