GATESTONE INSTITUTE: Civilizačné vyčerpanie Európy
Na prorockej konferencii, ktorá sa konala 7. mája 1935 vo Viedni, filozof Edmund Husserl povedal: “Najväčším nebezpečenstvom pre Európu je únava.” O osemdesiat rokov neskôr ovláda západoeurópske spoločnosti rovnaká únava a pasivita.

Je to druh vyčerpania, ktorý vidíme v klesajúcej pôrodnosti Európanov, bujnenie verejného dlhu, chaosu v uliciach a odmietnutie Európy investovať prostriedky do svojej bezpečnosti a vojenskej sily. Minulý mesiac bola na parížskom predmestí okupovaná 80 migrantmi a aktivistami podporujúcimi ilegálnu migráciu bazilika Saint Denis, v ktorej sú pochovaní francúzski kresťanskí králi. Polícia musela zasiahnuť, aby miesto uvoľnila.

Stephen Bullivant, profesor teológie a sociológie náboženstva na St Mary ‘s University v Londýne, nedávno zverejnil správu “Európski mladí dospelí a náboženstvo”:


“Kresťanstvo ako štandard, ako norma, je preč, a pravdepodobne navždy preč – alebo prinajmenšom pre najbližších 100 rokov,” povedal Bullivant.

Podľa Bullivanta je veľa mladých Európanov “pokrstených, ale potom už nikdy znova nevkročia do kostola. Kultúrna a náboženská identita sa proste neodovzdáva od rodičov k deťom, proste pomaly mizne … A vieme, že moslimská pôrodnosť je vyššia ako u domácej populácie a že sú oveľa viac oddaní svojmu náboženstvu. “

Richard Dawkins, ateista a autor knihy The God Delusion, reagoval na zverejnenie tejto štúdie prostredníctvom tweetu k miliónom svojich fanúšikov na Twitteri:

Než sa budeme radovať zo smrti pomerne blahobytného kresťanského náboženstva, nezabudnime na hrozivý rým Hilaire Belloc: “Vždy sa obávajte, či nepríde niečo horšie.”

Dawkins je zrejme znepokojený, že po zániku kresťanstva v Európe nedôjde k ateistickej utópii, ale ku vzostupu islamu.

To je hlavna pointa knihy Philippe Beneton Morálna zmätok západu ( “Le Moré de l’Occident”): Islam plní kultúrne vákuum spoločnosti bez detí a ktorá verí – naivne – že nemá žiadnych nepriateľov.

Podľa rozhlasovej stanice Radio Sweden je vo Švédsku v dôsledku demografických zmien pokrstených čoraz menej novorodencov. Do roku 2050 bude podľa nedávnej analýzy Pew Research Centre takmer každý tretí obyvateľ vo Švédsku moslim.

Zdá sa, že hlavný prúd európskeho myslenia verí, že “zlo” pochádza iba z našich vlastných hriechov: rasizmu, sexizmu, elitárstvo, xenofóbia, homofóbia a viny heterosexuálneho bieleho muža – a nikdy z neeurópskych kultúr.

Európa si teraz nekonečne idealizuje všetko “ostatné”, predovšetkým migrantov. Dedičstvo a odkaz Západnej civilizácie sa drobí kúsok po kúsku, až z nej nič nezostane. Naše hodnoty sú zosmiešňované a náš inštinkt k prežitiu je potlačený. Je to proces rozkladu, ktorý sa nám naše elity rozhodli sprostredkovať, ako by to bolo nevyhnutné. Teraz Európska únia čaká na budúci príval migrantov z Afriky.

Pri svojom hlavnom prejave nemecká kancelárka Angela Merkelová v Bundestagu po nevídane dlhom a ťažkom procese utvárania novej vlády hovorila o imigrácii zmierlivo a zároveň ponúkla inkluzívne posolstvo o islame. Povedala: “Keď s nami žije 4,5 milióna moslimov, tak sa ich náboženstvo, islam, aj stalo súčasťou Nemecka.”

Najsilnejší politička v Európe kapitulovala: zjavne zabudla (opäť) na rozdiel medzi občianskymi právami jednotlivcov, ktoré moslimskí občania požívajú v Nemecku, a zdrojmi národnej identity, na ktorých sa Európa zakladá: humanistickými a židovsko-kresťanskými hodnotami. Toto uvedomenie môže byť dôvodom, prečo pred týždňom nový nemecký minister vnútra Horst Seehofer povedal, že “Nemecko bolo formované kresťanstvom” a nie islamom.

 

Európska únava môže byť tiež videná v generačnom konflikte, ktorý je zakorenený v alarmujúcom raste verejného dlhu.

V Taliansku boli nedávno politické inštitúcie otrasené voľbou dvoch významných populistických strán. Ide o krajinu s verejným dlhom vo výške 40 000 eur na osobu a daňovým zaťažením vo výške 43,3% HDP. Priemerný vek obyvateľstva je tretí najvyšší na svete, spolu s mierou pôrodnosti, ktorá patrí medzi najnižšie na svete, pri veku odchodu do dôchodku, ktorý patrí medzi najnižšie v Európe a najvyšším pomerom výdavkov na sociálne zabezpečenie vzhľadom k HDP v Západnom svete. Je to tiež krajina, kde dôchodky predstavujú jednu tretinu všetkých verejných výdavkov a kde percento dôchodcov v pomere k počtu pracovníkov vzrastie z dnešných 37% na 65% v roku 2040 (od troch pracovníkov, ktorí podporujú jedného dôchodcu dnes, k trom pracovníkom, ktorí budú podporovať dva dôchodca).

Islamský problém by pre túto unavenú a rozkladajúce sa spoločnosť mohol byť rozhodujúci. Iba európska kresťanská populácia je neplodná a starnúcu. Moslimská populácia je plodná a mladá. Podľa denníka Wall Street Journal “zomrelo vo väčšine európskych krajín – vrátane Anglicka, Nemecka, Talianska a Ruska – v rokoch 2010 až 2015 viac kresťanov, než sa ich narodilo”.


Teroristické útoky budú v Európe pokračovať.

Nedávno si v Trèbes, v južnom Francúzsku, džihádisti vzali rukojemníkov v supermarkete a deklaroval svoju vernosť ISIS. Zdá sa, že európske spoločnosti sa považujú za tak silné a že sú schopné absorbovať masovú imigráciu a nič im nebráni veriť, že sa prichádzajúci ľudia môžu asimilovať a že zvládnu teroristické útoky, rovnako ako zvládajú smrteľné zrážky automobilov alebo prírodné katastrofy.

Civilizačná únava sa tiež zdá byť dôvodom, prečo tieto krajiny neprijmú zmysluplné opatrenia k porážke džihádu, ako je uzatváraniu salafistických mešít alebo deportácie radikálnych imámov. Moslimskí extrémisti túto výhodu chápu: ak sa vyhýbajú ďalšiemu obrovskému masakru, akým bolo ten zo 11. septembra, tak budú môcť pokračovať v ničení ľudských životov a podkopávaniu Západu, bez toho aby ho prebudili z jeho letargie.

Najpravdepodobnejším scenárom je, že všetky súčasné procesy budú pokračovať: vnútorná rozpoltenosť Európy, existencia dvoch paralelných spoločností a ponižovanie Západnej kultúry. Zdá sa, že európska spoločnosť sa kúsok po kúsku neodvratne rúca.

Giulio Meotti, je  taliansky novinár a spisovateľ. Komentár pôvodne vyšiel na Gatestone Institute v anglickom originále Europe’s Civilizational Exhaustion

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies