GATESTONE INSTITUTE: Čo návšteva saudského princa v skutočnosti znamená

Saudská Arábia návštevou saudského korunného princa Mohammeda bin Salmana tento týždeň v Spojených štátoch otvára nový front vo svojej vojne s Iránom.

 

Táto návšteva je zbierkou mnohých „naj“. Je to prvá cesta princa Mohammeda bin Salmana – známeho ako „MBS“ – do Spojených Štátov od doby, keď sa v júni 2017 stal dedičom trónu ropného kráľovstva. (Prvá cesta prezidenta Trumpa na Blízky východ začala zastávkou v Saudskej Arábii). Ešte dôležitejšie je, že po prvýkrát sa vysoký saudský predstaviteľ, navyše predstaviteľ kráľovskej rodiny, vydá mimo hlavné mesto USA, aby oficiálne navštívil Wall Street, Hollywood a Silicon Valley. Nikdy predtým sa korunný princ nevydal – zvlášť nie ten, ktorý priamo riadi vládu Saudskej Arábie – do amerických finančných a kultúrnych centier, za účelom podnikania. MBS však dúfa, že sa mu podarí uskutočniť svoj plán a ponúknuť Západným investorom päť percent firmy Aramco, saudského producenta ropy, a tiež investovať do softvérových noviniek a mediálnych impérií. Je to príslušník saudského kráľovského rodu, ktorý nevidí žiadny rozdiel medzi obchodom, diplomaciou a investíciami.

Tromi najdôležitejšími bodmi agendy MBS pre Američanov sú: vnútorné reformy Saudskej Arábie, jej nová aktivita vo vojne proti terorizmu od Jemenu po Sýriu a vývoj jej vzťahu s Izraelom.

MBS sa veľa zaslúžil o to, že v júni 2018, ako súčasť „kráľovského júna 2018“, budú otvorené autoškoly pre ženy (čo rýchlo prilákalo asi 70 000 záujemkýň), aby sa ženám umožnilo riadiť auto a vnútorné reformy tým začali byť oveľa rýchlejšie a širšie, než kedy konzervatívne kráľovstvo zažilo.

Pravdepodobne najdramatickejšou reformou je tá, ktorej sa v Amerike prakticky nevenuje žiadna pozornosť. Korunný princ začal úsilie vyhnať Moslimské bratstvo z výučby a vedúcich pozícií na základných a stredných školách, rovnako ako z vysokých škôl a univerzít. Moslimské bratstvo, založené v Egypte v roku 1928, bolo v minulom storočí rodiskom takmer každej radikálnej islamistickej skupiny – počnúc Egyptským islamským džihádom a končiac al-Kájdou. Bratstvo sa dostalo k moci v Káhire po odchode Husního Mubaraka a svoj vplyv dnes stráca len vďaka saudskému prevratu. V Saudskej Arábii je intelektuálny a finančný vplyv tejto organizácie stále obrovský. Formovalo myslenie najmenej dvoch generácií Saudov a stále má veľa spojencov medzi 15 000 princami a ešte oveľa viac medzi 20 000 prednými klerikmi. Má tiež armádu doslova ozbrojených stúpencov. MBS dráždi bosou nohou hada a dobre to vie.

Stávka na jeho boj s moslimským bratstvom nemôže byť vyššia. Ak MBS uspeje, tak sa Saudská Arábia vráti k svojim koreňom pred rokom 1979, s biografmi, divadlami, zamestnanými ženami a rysmi modernej rozvíjajúcej sa krajiny. Ak zlyhá, Bratstvo ho zabije a Saudská Arábia sa stane represívnejšou než inokedy. Celosvetový význam interného boja MBS s Bratstvom je tiež veľký. Ak korunný princ vyhrá, takmer všetko financovanie násilných islamských radikálov Saudov skončí – a ak zomrie, vyrastie podpora teroristov do nových výšin.

MBS doslova stavil svoj život, aby reformoval svoju krajinu a ponúkol jej novú budúcnosť miesto jej nebezpečnej závislosti na rope. V najbližších dvoch desaťročiach chce vybudovať 18 jadrových elektrární, a tým ochrániť ceny elektriny vo svojej krajine pred divokou horskou dráhou svetových cien ropy. Chce diverzifikovať ekonomiku a umožniť tak mužom a ženám, aby opustili svoj subvencovaný a jednotvárny život a uplatnili sa v nových úlohách, ako odborníci, manažéri a podnikatelia. Jeho „Vízia 2030“ je najväčšia plánovanou zmenou krajiny, od reforiem, ktoré vykonali Mustafa Kemal Atatürk v Turecku a Lee Kuan Yew v Singapure. A Saudská Arábia, pokiaľ ide o počet obyvateľov aj rozlohu, je väčšia, než Turecko roku 1920, alebo Singapur roku 1960. Ak uspeje, tak bude jeho úspech študovaný po stáročia. Amerika by mala odvážnu víziu MBS podporiť – je to najlepší plán pre regionálny mier a bezpečnosť, rovnako ako pre domácu modernizáciu.

Pokiaľ ide o vojnu proti terorizmu, bola Saudská Arábia jedným z najpevnejších spojencov Ameriky. Od útokov z 11. septembra zabila, alebo chytila ​​stovky príslušníkov al-Kájdy a poskytla informácie o tisícoch ďalších. Tvrdo to dolieha na šejkov, ktorí kedysi financovali zbrane teroristom, vykrádali banky a tiež to znamená zatváranie zločincov.

Amerika by tiež urobila dobre, keby podporila mierové pokusy Saudskej Arábie o reformu svojho suseda, Katar.

Návšteva MBS konečne umožňuje saudskému kráľovstvu hovoriť o trvalom zlepšovaní vzťahu s Izraelom. Oba národy majú spoločného nepriateľa (Irán) a spoločný záujem o potlačenie terorizmu. Spolu s očividne blízkym priateľstvom MBS s Jaredom Kushnerom, zaťom Donalda Trumpa, by mohol nový a menej konfrontačný vzťah s Izraelom znamenať dividendy pre mier.

Amerika by mala reformy MBS privítať. Saudská Arábia povzbudzovaná Amerikou by mohla byť vedúcou silou v regionálnej transformácii, ktorá by bola skutočne historická. Nevyužiť túto príležitosť by bolo viac než tragické.

 

 

(Článok vyšiel pôvodne v anglickom znení What the Saudi Prince’s Visit Really Means“  na GATESTONE INSTITUTE.)

 

Čítajte tiež:

VEĽKÝ EURÓPSKY PRIESKUM: Bojíme sa moslimov aj Afričanov, odkazujú obyvatelia EÚ svojim lídrom

Günter Verheugen prirovnal obvinenia proti Rusku v prípade Skripal ku klamstvám ako o prítomnosti jadrových zbraní v Iraku

 

 

 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies