GATESTONE INSTITUTE: “Mám plné zuby hidžábu, práva šaría a náboženskej polície”, hovorí mladá iránska žena Leila
PODPORIŤ

Feministky tvrdia, že sú ochrankyne práv žien na celom svete. Argumentujú, že “univerzalita” je kľúčovou súčasťou ich boja.

Hoci možno stojí za to porovnať ich pekné slogany s realitou.

Pri nedávnych protestoch v Iránskej islamskej republike vyšli ženy do ulíc v prvých radoch. Požiadavky žien boli jasné: zrušiť právo šaría, odstrániť povinný hidžáb, zlepšiť práva žien a nezachádzať so ženami ako s otrokyňami a druhoradými občanmi. Prosté.

Mnohé ženy demonštrovali svoj odpor tým, že statočne dali dole svoj hidžáb, a tým porušili islamský zákon svojej krajiny. Jedna fotografia, ktorá sa stala symbolom protestov na sociálnych sieťach, zobrazuje iránsku ženu dvíhajúcu do vzduchu svoju ruku zaťatou v päsť a idúce skrz oblaky slzného plynu. Video a fotografie, ktoré sa tiež stali symbolom protestov, ukazujú neznámu ženu, ako sníma hidžáb zo svojej hlavy, pripevňuje ho na palicu a máva ním. Údajne bola zatknutá krátko po svojom prejave neposlušnosti.

Na jednom videu je vidieť ženu protestujúci na ulici ako hovorí:

“Vy ste zdvihli vaše päste a zničili ste naše životy.” (Poznámka prekladateľa: Odkaz na islamskú revolúciu v roku 1979.) “Teraz my zdvíhame naše päste. Buďte muži, pripojte sa k nám. Ja, ako žena, budem stáť na čele a budem vás chrániť. Poďte reprezentovať svoju krajinu.”

Iná žena sa dopustila zločinu trestaného smrťou, tým že odvážne skandovala heslá proti suverénnemu vodcovi ajatolláha Alímu Chameneímu. Jej skandovanie dodalo odvahu mužom za ňou, a podnietilo ich, aby začali skandovať tiež. Tieto ženy môžu byť označené za skutočné hrdinky.

Západné feministické skupiny však počas týchto protestov v Iráne nevydali dokonca ani prosté vyjadrenie podpory týmto výnimočným ženám, nieto aby podnikli akúkoľvek konkrétnu akciu, aby im pomohli.

Iránsky režim na protestujúcích brutálne udrel. Zabil viac ako 20 ľudí a ešte oveľa viac ich zranil. Režim tiež zatkol viac než 3 700 ľudí, vrátane mladých dievčat a žien.

A západná takzvané feministky opäť nevydali jedno jediné vyhlásenie, ktoré by iránsky režim odsúdilo.

Mladá iránska žena Leila, s ktorou autor tohto článku hovoril cez Skype, zdôraznila:

“Režim chce, aby ste si mysleli, že tu buď neexistujú žiadne protesty, alebo že sa protesty týkajú iba ekonomiky. Ale ja neprotestujem proti ekonomike. Iránske ženy protestujú proti represívnym islamistickým zákonom. Mám plné zuby hidžábu, práva šaría a náboženskej polícia. Ženy už majú dosť náboženskej polícia, ktorá neustále sleduje, čo ženy nosia, čo hovoria, čo pijú, kam chodia a aké partnerské vzťahy udržujú “.

Aký je osud týchto žien? História Iránskej islamskej republiky nám ukazuje, že uväznené iránske ženy čelia takým ukrutnostiam, ako sú znásilnenie, mučenie alebo poprava. Niektoré z nich vo väzení aj zomrú. Kým čítate tieto riadky, budú proti nim pred šaría súdom vznesené pochybné obvinenia ako “Moharebeh” alebo “vedenie vojny proti Bohu”, čo je v Iráne zločin trestaný smrťou, “urážka islamu”, “pozemská skazenosť”, “ohrozenie národnej bezpečnosti”, “urážka najvyššieho vodcu” alebo “urážka Alaha” stavaním sa na odpor proti súčasnému poriadku. Zadržaným ženám nie je umožnený náležitý a spravodlivý proces a je im tiež zamietnutý prístup k právnikom. Islamistické súdnictvo Iránu už oznámilo, že niektorým zo zadržaných hrozí trest smrti.

Kde sú tie feministky a mainstreamové ľavicová médiá?

Tieto ženy potrebujú podporu práve teraz. Ony čelia krutým trestom. Ak chcete vidieť pravé feministky, potom tieto ženy sú skutočnými bojovníčkami za práva žien. Ony neprednášajú ľúbivé heslá len v príjemnom a bezpečnom prostredí.

Nikto po západných feministkách nechce, aby boli tak statočné, ako tieto ženy. Vari ale nemôžu vydať zo svojich pohodlných kancelárií aspoň vyhlásenie o podpore týchto statočných žien? Môžu naozaj zatvárať oči nad niečím, o čom tvrdí, že je to pre nich dôležité?

Dr. Majid Rafizadeh je obchodný stratég a poradca, politológ, absolvent Harvardu, člen rady časopisu Harvard International Review a prezident organizácie International American Council on the Middle East. Je tiež autorom knihy “Peaceful REFORMATION in Iran ‘s Islam” (Mierumilovná reformácie iránskeho islamu). Komentár pôvodne vyšiel na Gatestone Institute v anglickom originále: “I Am Sick of Hijab, Sharia Law, Sharia Police”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies