GATESTONE INSTITUTE: Osemdesiat percent irackých kresťanov “zmizlo”
Prenasledovanie kresťanov je dnes horšie, než bolo “kedykoľvek v histórii”, odhalila nedávna správa organizácie Aid for the Church in Need. Irak sa stal epicentrom “odstránenia” kresťanov z histórie.

Irackí kresťanskí duchovní nedávno nosili čierne znamenie ako symbol národného smútku pre posledné obete protikresťanského násilia: mladého robotníka a trojčlennej rodiny. “To znamená, že tu pre kresťanov nie je miesto,” povedal otec Biyos Qasha z kostola Panny Márie v Bagdade. “Sme videní ako baránok, ktorý môže byť kedykoľvek zabitý.”

O niekoľko dní skôr objavili šíitski milicionári masový hrob s telami 40 kresťanov v blízkosti Mosulu, bývalej pevnosti Islamského štátu a hlavného mesta irackého kresťanstva. Telá, vrátane tiel žien a detí, patrili kresťanom, ktoré uniesol a zabil IS. U mnohých tiel bol v tomto masovom hrobe kríž. Žiadne zo Západných mainstreamových médií o tejto etnickej čistke neinformovali.

Francúzsky vrchný rabín Haim Korsia naliehavo vyzval Európu a Západ k obrane nemoslimov na Strednom východe, ktorých označil za obete holokaustu. “Rovnako ako naši rodičia nosili žltú hviezdu, kresťania musia nosiť šarlátové písmeno nun” povedal Korsia. Hebrejské písmeno “nun” ( “N”) je začiatočným písmenom slova Nazareen, čo je arabský termín označujúci ľudí z Nazaretu čiže kresťanov a Islamský štát ho používal na označenie kresťanských príbytkov v Mosule.

V novej správe Irackej spoločnosti pre ľudské práva sa teraz ukázalo, že iracké menšiny, ako napríklad kresťania, Jezídovia a Šabakovia, sú teraz obeťami “pomalej genocídy”, ktorá rozbíja tieto staroveké komunity až do okamihu ich zmiznutia. Čísla sú príznačné.

Podľa tejto správy zmizlo z Iraku 81% kresťanov. Zostávajúci počet Sabeáncov, starobylého spoločenstva oddaného sv. Jánovi Krstiteľovi, je ešte menší: 94% ich z Iraku zmizlo. Zem opustili alebo bolo zabitých tiež 18% Jezidov. Organizácia pre ľudské práva Hammurabi uviedla, že v nedávnej minulosti žilo v Bagdade 600 000 kresťanov, dnes ich tam žije len 150 000.

Tieto čísla môžu byť dôvodom, prečo Charles de Meyer, prezident SOS Chrétiens d’Orient, hovoril o “zániku kresťanov”. Otec Salar Kajo z Ninivehskej komisie pre obnovu kostolov hovoril o skutočnej možnosti, že “kresťanstvo zmizne z Iraku”.

Mnoho starovekých kresťanských cirkví a miest bolo zničených islamskými extrémistami, ako napríklad kostol svätého Juraja v Mosule, Chrám Panny Márie Chaldejskej, na ktorý bol vykonaný bombový útok pomocou nálože v automobile a spálený arménsky kostol v Mosule. V Mosule boli zničené stovky kresťanských domov. Džihádisti tu tiež odstránili zvony a kríže. Irackí duchovní nedávno varovali: “Kostoly sú v nebezpečenstve.”

Je tragické, že kresťania žijúci v krajinách, ktoré boli predtým pod kontrolou “kalifátu” boli mnohými na Západe tragicky zradení. Vlády ignorovali ich krutý osud. Biskupi boli často príliš odmeraní na to, aby odsúdili ich prenasledovanie. Médiá sa často správali tak, ako keby považovali týchto kresťanov za agentov kolonializmu, ktorí si zaslúžia byť zo Stredného východu odstránení. Organizácie bojujúce za “ľudské práva” ich opustili.

Európa, údajne vždy ochotná bojovať proti diskriminácii menšín, nepovedala ani slovo o tom, čo Ayaan Hirsi Ali nazvala “vojnou proti kresťanom”.

Niektoré komunity, ako napríklad malé kresťanské enklávy v Mosule, sú teraz navždy stratené. Patriarcha Sýrskej pravoslávnej cirkvi Ignatius Aphra II. povedal, že existuje “skutočné nebezpečenstvo”, že kresťanstvo nájdeme na Strednom východe len v “múzeu”. Poznamenal, že Irak stratil 80 až 90% svojej kresťanskej populácie.

Niekoľko kresťanských dedín začalo pomalý a bolestivý proces rekonštrukcie s finančnými prostriedkami, ktoré im venovali predovšetkým medzinárodné charitatívne organizácie, ako sú napríklad US Knights of Columbus a Aid to the Church in Need. Americký viceprezident Mike Pence nedávno sľúbil, že týmto kresťanom pomôže. Po slovách však musia nasledovať činy. Kresťania, ktorí unikli a prežili krutovládu IS, dnes nemôžu byť závislí len na pomoci cirkví a súkromných organizácií.

Medzi európskymi vládami zaujalo iba Maďarsko zásadný postoj a otvorene sa zaviazalo zachrániť iracké kresťanstvo pred genocídou. V poslednej dobe maďarská vláda otvorila školu pre vysídlených kresťanov v Erbil. Maďarský minister ľudských zdrojov Zoltan Balog sa tejto akcie zúčastnil.

Predstavte si, že by všetky ostatné európske krajiny, napríklad Francúzsko a Nemecko, urobili to isté. Utrpenie kresťanov v Iraku by dnes bolo oveľa menšie a ich počet oveľa vyšší.

Západ nebol ochotný poskytnúť týmto kresťanom útočisko, potom čo IS povraždil 1 131 z nich a zničil alebo poškodil 125 ich kostolov. Musíme teraz stáť po ich boku, než bude neskoro. Po masovom presídlení a hromadných hroboch musíme pomôcť kresťanom znovu postaviť sa na nohy v krajinách, kde boli prenasledovaní, inak aj tá najmenšia nádej na to, že v starých biblických krajinách budeme počuť zvony kresťanských kostolov, bude navždy stratená.

 

Článok v pôvodnom znení Iraq’s Christians: Eighty Percent Have “Disappeared” vyšiel na GATESTONE INSTITUTE.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies