GATESTONE INSTITUTE: Prečo sú európske vlády tak vydesené z “falošných správ”?
Švédska vládna agentúra VINNOVA financuje projekt vedený spojenými silami švédskych mainstreamových médií, ktorý slovami VINNOVA “zabraňuje šíreniu falošných správ a neodôvodneným vyhlásením, ktoré sa budú šíriť a budú hrať rozhodujúcu úlohu vo švédskych voľbách v roku 2018“.

Ďalšie voľby, ktoré sa konajú každé štyri roky, sa uskutočnia 9. septembra 2018. Švédski mediálni giganti, ktorí sa na projekte podieľali, pozostávajú zo Švédske štátnej televízie, Švédskeho štátneho rozhlasu, mediálnych skupín Bonnier Group, Schibsted Sverige Group a NTM Group. Spoločne tieto mediálne spoločnosti v podstate vlastnia švédske hlavné médiá v podobe novín, online spravodajských služieb, štátne a súkromné ​​televízie a rozhlasu. Švédsky štát financuje technické aspekty projektu príspevkom 1,9 milióna švédskych korún (240 000 USD), zatiaľ čo švédske tradičné médiá financujú zvyšné náklady na projekt. Projekt boja proti “falošným správam”  pôvodne začal v októbri roku 2017.

Podľa Márie Rimpi, šéfredaktorky Svenska Dagbladet, jedných z hlavných švédskych novín:

“Existuje niekoľko úspešných príkladov redaktorov, ktorí spolupracovali na zisťovaní faktov v rôznych častiach Európy. V dôsledku toho ľudia v riadiacej skupine, ktorí si vzájomne dôverujú, začali diskutovať o tom, či by sme mohli urobiť niečo podobné aj vo Švédsku.”

“Videli sme, ako sa falošné správy a nepodložené tvrdenia rozšírili a ovplyvnili voľby v iných krajinách. Sú to operácia veľmi náročné na zdroje, aby sa dostali do hĺbky tvrdení a napríklad našli skutočné pôvodcu. Vďaka tejto spolupráci tak môže mať k správnym informáciám prístup viac voličov. “

Je to tak úžasné, že švédske médiá, ktoré sa vo svojom spravodajstvo toľko snaží zatajiť, prípadne zľahčiť niektoré správy o Švédsku – napríklad znásilňovanie žien migrantov a ďalšie trestné činy – náhle a príhodne vo volebnom období predstierajú, že im záleží na tom, či švédski voliči majú prístup k správnym informáciám. Správne informácie neboli doteraz prioritou: švédske médiá napríklad nikdy nezaznamenávajú pôvod a etnicitu násilníkov a tým nielen sťažujú, aby verejnosť pomohla identifikovať páchateľa, ale tiež odmietajú prezentovať realitu takú, aká v skutočnosti je. Švédska médiá dokonca zamlčali celé správy s cieľom chrániť migrantov: V roku 2015 prebehli na hudobnom festivale v Štokholme rozsiahle sexuálne útoky mladých mužov, predovšetkým z Afganistanu a Sýrie. Keď bol jeden z najväčších švédskych denníkov Dagens Nyheter informovaný o pôvode a národnosti zločincov, tak nechcel tento príbeh zverejniť. Všetko sa nakoniec dostalo na verejnosť až šesť mesiacov po tom, čo sa o tom dozvedeli noviny – kvôli zjavnej podobnosti so sexuálnymi útokmi v Kolíne nad Rýnom, ktoré vtedy prebehli.

Priznávame, že nie je ľahké byť novinárom vo Švédsku: Sexuálne útoky prebiehali na tomto štokholmskom festivale už niekoľko rokov, ale švédska polícia túto informáciu zatajila. “Niekedy,” podľa SVT Nyheter “sa polícia snaží vedome zakryť incidenty, z ktorých sú podozriví cudzinci”. Podľa policajného šéfa Petra Agren: “Toto je citlivé miesto, niekedy sa neodvážime nazývať veci pravými menami, pretože si myslíme, že by to mohlo nahrávať do kariet Švédskym demokratom”.

Švédske vládne úrady sa takto mnohokrát v histórii sprisahali s médiami, aby Švédom zabránili sa dozvedieť, čo sa deje v ich vlastnej krajine a potom vďaka tomu, nedaj Bože, nehlasovali pre vládne opozíciu. V skutočnosti prieskum z roku 2002 z univerzity v Göteborgu ukázal, že 70% švédskych novinárov tiahne k ľavici a sú veľmi lojálni voči švédskemu štátu, ktorý v modernej dobe historicky ovládala strana Sociálnych demokratov. Preto keď švédske úrady poverené švédskou ľavicovú vládou, a médiá oznámili vznik projektu, ktorého cieľom by bolo zabrániť šíreniu “falošných správ” aby “rozhodujúcim spôsobom neovplyvnili” voľby v roku 2018, mal to byť pre obyčajných Švédmi veľmi varovný signál. Pozri, kto rozhodne, čo je a čo nie je “falošná správa”? Nie je to prakticky to isté ako “falošné správy”, keď médiá odmietajú hovoriť o masových sexuálnych útokoch, pretože páchatelia sú cudzinci z krajín tretieho sveta?

Nečestné spojenectvo vládnych úradov a mediálnych gigantov, ktoré sa budú snažiť umlčovať kritikov vládnej politiky vo volebnom roku v mene boja proti “falošných správam” neznamená nakoniec len nehorázne pohŕdanie zavedenými demokratickými zásadami a slobodou prejavu a šírenie informácií, ale odhaľuje aj to, ako veľmi je politický establishment vydesený z hrozby straty moci a ako ďaleko je ochotný zájsť v ohrozovaní demokratických princípov, aby sa udržal pri moci.

Švédsko samozrejme nie je jediná krajina, ktorá má politickú elitu snažiacu sa za všetkých okolností udržať pri moci a využívajúcu ako zámienku boj proti šíreniu “falošných správ” na umlčanie nesúhlasných hlasov a vládne kritiky.

Vo Francúzsku sa vyhráža prezident Emmanuel Macrona, že v priebehu volebnej sezóny zablokuje celé webové stránky, aby tak bojoval proti “falošným správam”. Očakáva sa, že v blízkej budúcnosti predloží na schválenie novú legislatívu.

Theresa May pripravuje “oddelenie rýchlej reakcie proti falošným správam”. Účelom je podľa správy spravodajského serveru Sky News “monitorovať sociálne médiá a napádať falošné správy”. Podľa výkonného riaditeľa Vládnej komunikačnej služby (GCS) Alexa Aikena bude toto oddelenie sídliť v Úrade vlády.

Aiken uviedol, že štátna správa potrebuje “vybudovať schopnosť rýchlej reakcie sociálnych médií na dezinformácie a navrátiť späť skutočnú verejnú diskusiu založenú na faktoch”. Hovorca britského kabinetu povedal Sky News: “Vláda je odhodlaná vysporiadať sa s nepravdivými informáciami a vládna komunikačná služba hrá v tejto veci zásadnú úlohu. “

Možno, že by ich “oddelenie rýchlej reakcie proti falošným správam” malo začať najskôr so samotnou Theresou May, ktorá falošne a proti všetkým vecným dôkazom naďalej tvrdí, že islam je náboženstvo mieru a že ISIS nie islámský.

Európski občania medzitým naďalej čelia nákladnému súdnemu stíhaniu , pretože odmietajú akceptovať falošné správy o islame propagované ľuďmi, ako je Theresa May.

Napríklad vo Švédsku si 71-ročný dôchodca Denny prečítal korán a bol šokovaný tým, čo je v ňom napísané. Teraz je súdne stíhaný za “podnecovanie k nenávisti”, pretože na facebooku nazval islam “fašistickou ideológiou”.

Denny povedal: “Pred niekoľkými rokmi som si tiež myslel, že islam je len normálne náboženstvo, ale potom som si prečítal korán a bol som šokovaný nenávisťou, ktorá tam existuje, misogyniou … Čím viac to tu bude mať islam pod palcom, tým viac budeme musieť robiť kompromisy. “

“Islam je totalitná ideológia, čo znamená diktatúru. Takže sa domnievam, že náš demokratický systém je v nebezpečenstve … Necítim nenávisť voči ľuďom, čo nenávidím, je islamská ideológia. Človek môže kritizovať fašizmus alebo nacizmus, ale prečo nie islam? Prečo by mal mať islam nejaký ochranný status? “

Dennyho prípad sa v júni dostane na súd. Hrozí mu dva roky väzenia.

Judith Bergman je publicistka, právnička a politická analytička. Článok vyšiel na Gatestone Institute v anglickom originále: Why Are European Governments So Terrified of ‘Fake News’?

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies