GATESTONE INSTITUTE: Švédsko vo voľnom páde
V minulom roku policajná správa “Utsatta områden 2017” konštatovala, že vo Švédsku existuje 61 no-go zón, kde rozhodujúci podiel obyvateľstva tvoria moslimskí prisťahovalci. Existuje tu 200 zločineckých sietí, ktorých členmi je približne 5 000 zločincov. Existuje tu vysoká nezamestnanosť aj kriminalita, a len ťažko sú tu presadzované švédske zákony. V dvadsiatich troch z týchto oblastí bola situácia uznaná ako obzvlášť kritická. Do zločineckej siete, tvorenej rozsiahlymi rodinnými klanmi, sú často zapojené aj deti mladšie desať rokov.

Podľa aktuálnej správy Rady pre prevenciu kriminality (BRA, Brottsförebyggande Rådet) viac ako polovica obyvateľov týchto no-go zón – asi 500 000 ľudí – pripúšťa, že majú obavy hlásiť prípady porušenia poriadku na políciu. Majú strach z dôsledkov, ktoré by to mohlo pre nich a ich rodinných príslušníkov mať.

Podľa názoru spoločnosti BRA sa “mlčanie u niektorých skupín obyvateľstva stalo v týchto oblastiach normou”. Nová správa tiež uvádza existenciu súbežných právnych systémov. Dvanásť percent oslovených ľudí žijúcich v týchto oblastiach uviedlo, že je na ne vyvíjaný tlak, aby v prípade trestnej činnosti nehlásili nič na polícii a obrátili sa radšej na predstaviteľov miestnej náboženskej komunity. Cieľom je čo najviac minimalizovať prítomnosť polície. Tieto alternatívne systémy sa, zdá sa, zaoberajú všetkými zločiny, ktoré sa týkajú “povesti” a “cti”, ale zaoberajú sa aj zločinmi, ako je vydieranie a krádež. Miestne mešity často riešia tiež vzťahové problémy, ako sú rozvody a starostlivosti o deti. BRA zdôrazňuje, že tieto alternatívne systémy sú často “výrazne patriarchálne” a obmedzujú práva žien a detí.

Od roku 2005, kedy bol vydaný posledný takýto dokument, spoločnosť BRA, ktorá je zodpovedná za vedenie štatistiky kriminality vo Švédsku, odmieta zverejňovať údaje o etnickej identite zločincov. Denník Expressen napriek tomu zverejnil správu o 43 mužoch odsúdených v rokoch 2016 až 2017 za znásilnenie, podľa ktorej malo 42 z týchto 43 mužov prisťahovalecké korene. Cez tridsať sa ich narodilo v zahraničí, ďalších desať vo Švédsku, ale minimálne jeden z ich rodičov je prisťahovalec. V drvivej väčšine prípadov išlo o moslimov. Mužom bolo v čase spáchania zločinu v priemere 21 rokov a 13 z nich bolo mladších ako 18 rokov.

Podľa Stiny Holmbergovej, výskumnej poradkyne  BRA, nie je naliehavo potrebné vypracovať novú štúdiu o kriminalite migrantov, hoci poslednú takúto štúdiu BRA spracovala v roku 2005. Podľa Holmbergovej treba teraz pracovať na “integrácii” migrantov, čo podľa jej názoru ukončí zločinnosť. Podľa nej je 42 migrantov, ktorí sa dopustili znásilnenia, zanedbateľnou súčasťou všetkých prisťahovalcov vo vzťahu k 163 000 migrantom, ktorí požiadali o azyl v roku 2015.

Policajný dôstojník Peter Springare uviedol, že hromadné znásilnenia sa stali vo Švédsku novým kultúrnym fenoménom – je to dôsledok posledných 10 až 15 rokov prisťahovaleckej politiky.

“Existujú tiež etnickí Švédi, ktorí sa podieľajú na hromadných znásilneniach, ale je ich oveľa menej ako cudzincov,” uviedol Springare. V súvislosti s týmito pripomienkami bol Springare nahlásený polícii, ktorá oznámila, že vykoná interné vyšetrovanie jeho výrokov. Generálna tajomníčka švédskej advokátskej komory Anne Ramberg uviedla, že Springareho výroky sú “takmer rasistické”. Ak je na Západe považované za “neprípustné” hovoriť o faktických dôsledkoch migrácie, vo Švédsku je to teraz považované za zločin.

Švédsku vládu však, zdá sa, vyššie riziko počtu potenciálnych znásilnení a ďalších zločinov migrantov netrápi. Naopak je v pláne, podľa nového návrhu zákona, udržať v krajine aj 9 000 maloletých migrantov, ktorí nedostali azyl a mali byť deportovaní. Naviac u 7 000 z nich sa lekárskym vyšetrením údajne preukázalo, že o svojom veku klamali a už dosiahli dospelosť. Dočasné povolenie na pobyt získajú za podmienky, že budú chcieť študovať. Je zrejmé, že dokonca aj tí migranti, ktorých totožnosť nie je overená – pravdepodobne preto, že nemajú žiadne doklady – budú môcť zostať.

Polícia aj švédske súdy pre migráciu tento nový právny predpis tvrdo kritizovali, najmä preto, že porušuje švédske zákony, ktoré vyžadujú, aby sa ľudia, ktorí chcú zostať v krajine, dali jasne identifikovať. Zrušenie tejto požiadavky znižuje schopnosť švédskych úradov vedieť, kto žije v krajine.

V reakcii na to vláda tvrdila, že návrh má umožniť 9 000 prisťahovalcom dokončiť alebo požiadať o vysokoškolské vzdelanie a nie o azyl. Takže sa zrazu ukáže, že 9000 mužských migrantov neprišlo hľadať azyl, ale získať švédske stredoškolské vzdelanie. Kto vie? Prečo by dospelí muži s neoveriteľnou identitou z cudzej krajiny mali mať prístup do švédskych škôl, zostáva nezodpovedaných. Umožnenie 9 000 “neplnoletým osobám” zostať vo Švédsku bude len v roku 2019 stáť švédskej daňových poplatníkov takmer dve miliardy švédskych korún [238 miliónov amerických dolárov; takmer 200 miliónov eur].

Biskup Fredrik Modeus z mesta Växjö argumentoval tým, že Švédsko by malo “znovu zaviesť možnosť povolenia na pobyt za zvláštnych a obzvlášť ničivých okolností” a že Švédsko by sa malo považovať za “humanitárnu veľmoc”: “Malo by povoliť neplnoletým mladým ľuďom zostať. Nie dočasne, ale trvalo, “povedal.

Mešita vo Växjö nedávno požiadala o povolenie verejne vysielať svoje zvolávanie k modlitbe z ampliónov po dobu troch minút, dvakrát v piatok. Vo Švédsku už sú dve mešity, ktoré verejne zvolávajú k modlitbe v piatok, jedna je v meste Botkyrka – kde bolo udelené povolenie v roku 2013 – a druhá je v Karlskrona. Miestny moslimský vodca imám Ismail Abu Helal povedal, že zvolávanie k modlitbe umožní moslimom sa lepšie zapojiť do švédskej spoločnosti. “Vítam to a teším sa, až v našom meste začujem ako zvonenie kostolných zvonov, tak i zvolávanie k modlitbe,” povedal biskup Modeus.

Predseda vlády Stefan Löfven odmietol vyjadriť svoj názor na otázku moslimského zvolávania k modlitbe. Povedal, že “závisí od umiestnenia mešity” a že rozhodnutie je na miestnej obci. V máji sa polícia vo Växjö rozhodla, že mešita bude mať možnosť zvolávať k modlitbe každý piatok po dobu troch minút. Vo svojom rozhodnutí polícia uviedla, že rozhodnutie bolo založené na zvážení dopravných otázok, verejného poriadku a bezpečnosti. “Neboli vzaté do úvahy iné aspekty, ako je obsah zvolávania k modlitbe. Biskup Modeus uviedol, že rozhodnutie polície bolo múdre a mohlo by prospieť integrácii.”

Druh “integrácia”, ktorú mešita vo Växjö údajne propaguje medzi miestnymi moslimami, spočíva v tom, že moslimovia sú vyzývaní, aby sa nezúčastňovali vianočných osláv “KAFIRO” (hanlivý termín pre “neveriacich”) a Židia sú samozrejme, označovaní za nepriateľov Alaha. Škola, ktorá patrí k mešite, využíva saudskoarabské školské osnovy a povzbudzuje ženy, aby sa neobliekali do “západného oblečenia” a učili svoje dcéry obliekať sa už od detstva slušne.

Vyzerá to, že je to Švédsko, čo sa stále viac integruje do islamskej kultúry. Nedávno jeden švédsky súd vyniesol rozsudok v súlade s princípmi práva šaría, potom čo porota – ktorá mala dvoch moslimských členov – zistila, že žena, ktorá bola fyzicky týraná svojim manželom, nemôže byť považovaná za dôveryhodnú, pretože pochádza z “menej dôležitej rodiny” ako jej manžel a že je “úplne bežné” že ženy klamú o svojom týraní. Porota ženu tiež pokarhala za to, že sa obrátila na políciu, namiesto toho aby problémy so svojím manželom vyriešila v rodinnom kruhu.

Tento prípad vyvolal vo Švédsku škandál a obaja moslimskí členovia poroty boli následne zbavení svojej občianskej povinnosti zasadať na súde v porote.

V inom nedávnom prípade bola 12-ročné švédske moslimské dievča násilne prevezené do Iraku a prinútená  vydať sa za svojho 22 ročného bratranca, ktorý ju údajne znásilnil. Po návrate do Švédska porodila dvojčatá. Jej rodina ju donútila, aby sa vrátila do Iraku, aby žila so svojím “manželom”. Potom, čo jej konečne bolo umožnené sa rozviesť, jej rodina jej manžela zobrala násilím deti. Deti sú stále v Iraku. Švédsky súd zveril tomuto mužovi – irackému občanovi – starostlivosť o ich 10-ročné dvojčatá.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies