GATESTONE INSTITUTE: Ujedá Hizballáh chlieb iránskemu ľudu?

Vo svätom meste Qom v Iráne volali demonštranti 30. decembra 2017 „Smrť Hizballáhu“, „Nehanbíš sa, Chameneí?“ „Vypadni zo Sýrie a postaraj sa o nás“ a „Nie Gaze, nie Libanonu“.

V islamskej krajine, ktorej oficiálny slogany sú „Smrť Amerike“ a „Smrť Izraelu“, je úplne surrealistickej vidieť iránsky ľud volať „Smrť Hizballáhu“.

Prianím „Smrť Hizballáhu“ iránski demonštranti neprotestovali iba proti „zdraženiU vajec“ ako sa pokúšala tvrdiť propaganda ajatolláha. Demonštranti požadovali, aby hlavný vodca ajatolláh Alí Chameneí utrácal iránske peniaze pre iránsky ľud – a to výhradne pre iránsky ľud.

Je iróniou, že vrátenie viac než 100 miliárd USD zmrazených aktív dokázalo rozbiť solidaritu medzi iránskym ľudom a režimom ajatolláhov lepšie, než to dokázali sankcie. Počas tvrdého obdobia sankcií, iránsky ľud stál na strane svojich vodcov. Ľudia sa rozišli so svojimi vodcami, keď videli, že „oslobodené“ peniaze boli použité v prospech všetkých len nie pre nich.

Ujedá Hizballáh chlieb iránskemu ľudu?

Odpoveď je rozhodne áno. Hizballáh je iránska cudzinecká légia, nástroj šiitskej imperialistickej vojny, ktorá prebieha v Sýrii, Iraku, Jemene a proti Izraelu. Táto arabská šíitska armáda bola vytvorená v Libanone iránskym najvyšším vodcom ajatolláhom Rúholláhem Chomejním v roku 1982 vzápätí potom, čo izraelská armáda vypudila Organizáciu pre oslobodenie Palestíny z Libanonu. Cieľom tejto arabskej šiitskej légie bolo demonštrovať sunnitským moslimským Arabom na Strednom východe, že siitsky Irán je lepší bojovník proti Sionistické entite (tým je myslený Izrael) než akýkoľvek iný sunnitský režim.

Za tie roky od roku 1982 vyrástol Hizballáh z malej milície na nákladnú armádu s viac ako 150 000 riadenými strelami namierenými na Izrael a schopnú poraziť Islamský štát v Sýrii.

Koľko peňazí stojí Irán vydržiavanie Hizballáhu?

Než budeme citovať množstvo, prosím majte na pamäti, že Hizballáh nie je len bojachtivá armáda o 30 000 až 50 000 mužoV. Hizballáh je tiež sociálny systém s nemocnicami, sociálnymi inštitúciami, firmami na hĺbenie studní pre farmárov, náboženské školy pre chlapcov a dievčatá, mediálny konglomerát (televízne kanály, rádiá, webové stránky), súkromná telekomunikačná sieť vo vnútri Libanonu a s kybernetickú kapacitou schopnou destabilizovať firmy, či celé krajiny. Inými slovami, Hizballáh je štát v štáte Libanone a patrón tamojšej šiitskej komunity.

Do roku 2005 experti odhadovali, že Irán vydáva na Hizballáh 200 miliónov USD ročne. Špecialista na Hizballáh Matthew Levitt Napísal:

„Nedávno západní diplomati a analytici v Libanone odhadovali, že Hizballáh dostáva z Iránu približne 200 miliónov USD ročne …. Zatiaľ čo časť tejto finančnej podpory prichádza vo forme hotovosti, tak veľká časť prichádza zrejme vo forme materiálu, ako sú napríklad zbrane. Iránske nákladné lietadlá privážajú Hizballáhu v pravidelných tokoch z Teheránu do Damasku sofistikované zbrane od rakiet po drobné zbrane. Tieto zbrane sú vyložené v Sýrii a dovezené nákladnými autami do táborov Hizballáhu v libanonskom údolí Bika. Bezprostredne po smrti palestínskeho vodcu Jasira Arafata Hizballáh od iránskej tajnej služby údajne dostal ďalších 22 miliónov USD na podporu palestínskych teroristických skupín a rozdúchavanie nestability. „

Rôzne iránske „charitatívne“ nadácie, mnohé z nich sú kontrolované priamo najvyšším vodcom Alím Chameneím, tiež financujú nemocnice a charity Hizballáhu v Libanone. Celkové množstvo peňazí sa dá určiť ťažko, pretože sa neobjavujú v žiadnom oficiálnom rozpočte. Dozaista to je mnoho miliónov USD.

Ako sa zvyšovala vojenská rola Hizballáhu, tak sa samozrejme postupne zvyšovalo aj množstvo potrebných peňazí z 300 miliónov na 1 miliardu USD ročne.

Skrátka bez iránskych peňazí by Hizballáh neexistoval. Prinajmenšom by neexistoval ako iránska cudzinecká légia, vojensky angažovaná proti Izraelu a v ďalších regionálnych konfliktoch na Strednom východe. Bez iránskych peňazí, by bol Hizballáh obyčajnou narkomafiou. Je charakteristické, že táto šíitska milícia si musí byť schopná nájsť aj iné zdroje peňazí, aby kompenzovala výkyvy iránskeho financovania vždy, keď sa to stane nevyhnutným.

Ďalším zdrojom financovania Hizballáhu je obchodovanie s kokaínom.

Hizballáh si vytvoril skryté vzťahy s mexickými a kolumbijskými drogovými kartelmi a priamo im uľahčuje distribúciu drog na Strednom východe a v USA. Podľa výbušnej správy Josha Meyersa na serveri Politico z decembra 2017 zrušila Obamova administratíva rozsiahle vyšetrovanie Národného úradu pre kontrolu obchodu s drogami (DEA) týkajúce sa obchodu s drogami, pašovaniu zbraní, pašovanie ľudí a ostatných kriminálnych aktivít po celom svete, z ktorých má Hizballáh zisk . Pre Obamov Biely dom bolo zablokovanie vyšetrovanie DEA rozhodujúcim krokom, ktorý mu pomohol dokončiť jeho „nukleárnu dohodu“ s Iránom.

Koľko peňazí zarába Hizballáh obchodovaním s kokaínom? Zase, ťažko povedať. Napríklad od roku 2007 do roku 2011 bola sieť Hizballáhu zapojená do projektu nákupu ojazdených áut v USA za 300 miliónov USD a ich dopravy do západnej Afriky. Zisky z predaja áut sa zlúčili so ziskami z predaja drog a boli poslané do zmenární k vypraniu.

Podľa Interpolu sa Hizballáh okrem pašovania podieľa aj na falšovaní tovaru (automobilové brzdy, oblečenie, lieky, peniaze). Interpol už v roku 2003 varoval pred spojením medzi falšovaním a terorizmom a medzi falšovaním a Hizballáhom:

„V dokumentoch pripravených pre svedeckú výpoveď generálneho tajomníka Interpolu Ronalda K. Nobleho pred Výborom pre medzinárodné vzťahy americkej Snemovne reprezentantov sa uvádza, že tento problém by sa mohol v budúcnosti stať závažnejším. Ronald K. Noble preto v tomto dokumente ďalej žiada o zvýšené úsilie, vrátane nového partnerstva medzi priemyslom a políciou k boju proti tomuto … „

„Dokument Interpolu prezentovaný kongresovému výboru naznačil, že sa zistilo, že široké spektrum skupín vrátane al-Kájdy, Hizballáhu, čečenských separatistov, albánskych etnických extrémistov z Kosova a polovojenských jednotiek zo Severného Írska, profituje z výroby a predaja falšovaného tovaru.“

Hizballáh tiež získava prostriedky od šiitskej diaspóry v Afrike, Európe, Severnej Amerike a prevádzkuje tiež:

„Rozsiahlu sieť komerčných a nezákonných obchodov po celom svete, vrátane Južnej Ameriky a Afriky, ktoré sa môžu pretransformovať do iných firiem, aby sa vyhli vyšetrovaniu. Použitím nastrčených firiem a premenovaním firiem sa vyhýbajú americkým sankciám.

Skupiny spojené s Hizballáhom môžu pokračovať v prístupe k medzinárodnému finančnému systému a obchodovať s neustále rastúcim množstvom firiem. Americké Ministerstvo financií našlo tucet libanonských firiem, ktoré podporujú Hizballáh, vrátane realitných kancelárií a autoservisov.

Je pravdepodobné, že táto skupina bude pokračovať v budúcnosti v praní špinavých peňazí, prerastaním do nových oblastí podnikania.

„Aj keď Irán svoju podporu svojmu spojencovi obmedzí, tak 150 000 riadených striel Hizballáhu podľa všetkého zostane v Libanone ako trvalá hrozba Izraelu. A tak drogovej šiitske kartely Hizballáhu budú musieť pracovať ešte tvrdšie, aby nakŕmili svojich bojovníkov.

Yves Mamou je spisovateľ a novinár žijúci vo Francúzsku. je autorom knihy „Posledné dejstvo Hizballáhu“. Komentár vyšiel na Gatestone Institute v anglickom originále Is Hezbollah Eating the Iranian People’s Bread?
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies