GATESTONE INSTITUTE: Zákrok proti stredovýchodným zločineckým klanom v Nemecku
Nemecké úrady tvrdo zakročili proti zločineckému klanu zo Stredného východu v Essene, meste v Severnom Porýní-Vestfálsku (NRW), kde sa asi 70 tureckých, kurdských a arabských členov klanu zaoberá pravidelne vydieraním, praním špinavých peňazí, pasáctvom a obchodovaním s ľuďmi, zbraňami a drogami.

Stredovýchodné zločinecké klany teraz ovládajú veľa nemeckých miest a oblastí, v ktorých fakticky neplatí zákony a do ktorých sa nemecká polícia obáva vstúpiť. Zločineckým klanom o tisícoch členov tu bolo po celé desaťročia umožnené operovať prakticky beztrestne. Nemeckí sudcovia a prokurátori neboli schopní alebo ochotní ich zastaviť, zjavne zo strachu z odvety.

Policajný záťah prišiel takmer rok po tom, čo stredopravá Kresťanská demokratická únia (CDU) vyhrala voľby v Severnom Porýní-Vestfálsku (NRW) a nahradila tak stredoľavú Sociálnu demokratickú stranu (SPD), ktorá s výnimkou jedného legislatívneho obdobia v tomto regióne vládla od roku 1966 .

Pozorovatelia uvádzajú, že klany sa stali tak silnými a krutými, že jediným riešením vlády je začať proti nim vojnu až do ich úplného zničenia. Pokiaľ je ale možné z počiatočného zákroku v Essene niečo usudzovať, nemusia sa stredovýchodné klany v Nemecku ničoho obávať.

Dňa 12. apríla viac ako 300 policajtov sprevádzaných desiatkami úradníkov zaoberajúcich sa colnými a daňovými únikmi a praním špinavých peňazí preverilo takmer 100 komerčných podnikov, barov s vodnými fajkami, herní a stávkových kancelárií v centre Essene. Po výsluchu 600 osôb a po prehľadaní 60 vozidiel na kontrolných stanovištiach zatkla polícia osem ľudí, na väčšinu z nich však už boli vydané platné zatykače. Ďalších 20 osôb bolo obvinených z držania drog a porušovania imigračných predpisov.

Mnohí členovia takzvaných libanonských klanov sú etnickí Kurdi z juhovýchodnej Anatólie, ktorí sa vysťahovali do Libanonu pri hľadaní práce, a potom počas občianskej vojny v Libanone v rokoch 1975 až 1990 emigrovali do Nemecka. V Nemecku potom vytvárali paralelné spoločnosti založené na kmeňových a klanových zvykoch a islamským kódexom cti.

Mnohí členovia klanu dostávajú dávky v nezamestnanosti a súčasne perú špinavé peniaze z nelegálnych činností, prostredníctvom barov, reštaurácií a obchodov s ojazdenými automobilmi.

Polícia nemá šancu zasiahnuť proti klanom, ktorých členovia používajú mobilné telefóny na privolanie posíl. Behom chvíľky sa vytvorí dav desiatok členov klanu, ktorý začne policajtov urážať a zastrašovať.

“Tieto klany nemajú k polícii žiadny rešpekt,” uviedol Arnold Plickert, predseda Policajného odborového zväzu GDP v NRW. “Títo ľudia žijú vo svojej vlastnej paralelnej spoločnosti a nemajú žiaden rešpekt k nemeckému štátu a štátnemu zriadeniu.”

Časopis Focus popísal brutálne metódy používané klanmi na získanie kontroly nad sektorom športových stávok v Essene:

“Pred piatimi rokmi traja poprední členovia klanu šikanovali operátora niekoľkých stávkových kancelárií a požadovali 10 000 eur mesačne za ochranu. Navyše po ňom požadovali, aby pre nich otvoril dve nové stávkové kancelárie a zaplatil ďalších 150 000 eur. Potom mu bolo povedané, že on v Essene nemôže prevádzkovať žiaden biznis bez účasti klanov. Ak im odmietne vyhovieť, tak bude zabitý. “

“Podnikateľ sa obrátil na políciu so žiadosťou o pomoc, ale vyšetrovanie sa vlieklo. Po nejakom čase polícia prestala odpočúvať telefóny vyšetrovaných osôb. Sudcom trvalo tri roky, kým naplánovali súdne konanie. Obvinení boli nakoniec oslobodení pre nedostatok dôkazov.”

“Abdou Gabbar, právnik obete, sa proti rozsudku odvolal: ‘Skúsenosti s políciou a justíciou v Essene vo veci týkajúcej sa klanu al-Zein sú frustrujúce. Okresný súd ani nepožadoval preložiť inkriminované telefónne hovory a jednoducho prepustil obžalovaných na slobodu.'”

“Aj ďalšie obvinenia proti protagonistom, vrátane urážok polície, boli zastavené. Sudca sa obával, že sa mu členovia klanu v súdnej sieni vzbúria.”

V neďalekom Gelsenkirchene spolu kurdské a libanonské klany bojujú o nadvládu nad mestskými ulicami, z ktorých sa niektoré stali zónami, kde nemecké orgány stratili všetku kontrolu. Dôstojníci policajného oddelenia v Gelsenkirchene usporiadali tajné stretnutie s predstaviteľmi klanov, aby “dohovorili spoločenský zmier medzi Nemcami a Libanoncami”.

Uniknutá správa polícia odhalila, že zástupcovia klanov policajnému náčelníkovi Ralfovi Feldmannovi povedali: “Polícia nemôže vojnu s nami Libanoncami vyhrať, pretože ju početne prevyšujú.” A dodali: “To platí pre celý Gelsenkirchen, pokiaľ sa tak rozhodneme.”

Keď sa Feldmann ohradil, že by vyslal policajné posily, aby narušil ich činnosť, zástupcovia klanu sa len zasmiali a povedali: “Vláda nemá dosť peňazí na to, aby nasadila dostatočný počet policajtov nevyhnutných pre konfrontáciu s nami Libanoncami.” Policajná správa dospela k záveru, že nemecké orgány by nemali mať žiadne ilúzie o skutočnej rovnováhe moci: “Polícia by bola porazená.”

Polícii v Duisburgu unikla správa pripravená pre zemský parlament Severného Porýnia-Vestfálska, ktorá uvádza, že libanonské klany neuznávajú autoritu polície a rozdeľujú si oblasti pre páchanie kriminálnych aktivít. Ich členovia sú muži vo veku od 15 do 25 rokov a “takmer 100%” z nich sú polícii dobre známi.

Správa popisuje situáciu v štvrti Laar v Duisburgu, nad ktorou, ako sa zdá prevzali kontrolu dve veľké libanonské rodiny: “Ulice sú tu v skutočnosti považované za samostatné územie. Cudzí ľudia sú tu fyzicky napádaní, okrádaní a obťažovaní. Skúsenosti ukazujú, že libanonské klany sú schopné prostredníctvom telefónu mobilizovať vo veľmi krátkej dobe niekoľko sto ľudí. ”

Polícia uvádza, že je znepokojená agresivitou a brutalitou týchto klanov, o ktorých sa hovorí, že zločin považujú za zábavu. Pokiaľ dôjde k zásahu polície, tak sa ihneď mobilizujú stovky členov klanu, aby sa jej postavili na odpor.

 

“Ak toto nie je no-go zóna, potom neviem, čo to vlastne je,” vyhlásil Peter Biesenbach (CDU), dnešný minister spravodlivosti NRW.

 

Než prevzal svoj súčasný post, tak opakovane vyzýval k oficiálnemu vyšetreniu rozsahu činnosti klanov. Tieto výzvy predchádzajúci minister vnútra NRW Ralf Jäger (SPD) odmietal, pretože takéto vyšetrovanie by nebolo politicky korektné:

“Takéto zhromažďovanie údajov je právne neprípustné. Treba sa vyvarovať akejkoľvek klasifikácii, vnútornej i vonkajšej, ktorá by mohla byť použitá na zníženie hodnoty ľudských bytostí. V tejto súvislosti je preto z policajného hľadiska zakázané používať termín ‘rodinný klan’ (Familienclan).”

Nový minister vnútra NRW Herbert Reul (CDU) sa zaviazal k zmene politiky: “Nebudeme tolerovať žiadne ilegálne aktivity alebo paralelné právo. Máme stratégiu nulovej tolerancie. V boji proti zločinuepoužijeme všetky prostriedky, ktoré nám zákony umožňujú.” Ako bude jeho stratégia efektívna, sa ešte len uvidí.

Ralph Ghadban, libanonsko-nemecký politológ a predný expert na stredovýchodné klany v Nemecku, uviedol, že jediným spôsobom, ako by mohlo Nemecko získať kontrolu nad klanmi, je tieto klany zničiť. V rozhovore s časopisom Focus vysvetlil:

 

“V ich predstave mužnosti platí len sila a moc, humanita a zdvorilosť je považovaná za slabosť. V klanových štruktúrach a v domorodých kultúrach všade vo svete sa etika obmedzuje len na samotný klan. Všetko mimo klan je nepriateľské územie.”

“Tento trend už sledujem celé roky. Klany sa teraz cítia tak silné, že útočia aj na autoritu štátu a polície, pre súdnictvo nemajú nič než opovrhnutie … Hlavným problémom pri riešení problémov s klanmi je to, že štátne inštitúcie nekladú žiadny odpor. Toto robí tieto rodiny stále viac a viac agresívnymi – proste k štátnym úradom nemajú žiadnu úctu … “

“Štát musí tieto klanové štruktúry zničiť. Zdatní a dobre vyškolení policajti musia byť na ulici rešpektovaní. Súdy vydávajú bezzubej rozsudky založené na falošnom výklade multikulturalizmu a strachu z toho, že by mohli byť označení za rasistov …”

 

Prieskum spoločnosti Emnid, publikovaný 14. apríla 2018 v denníku Bild zistil, že 51% opýtaných sa obávalo no-go zón v Nemecku, oblastí, kde štát nie je schopný alebo ochotný presadiť platnosť zákonov. 77% opýtaných uviedlo, že požadujú, aby bol štáť proti klanom dôslednejší.

“Štátu sa nepodarilo dostať tento problém pod kontrolu,” vyhlásil Ghadban, expert na problematiku klanov. Dôvodom je prevládajúca politická ideológia: “Polícia môže konať len tak, ako jej to politici dovolia. Multikultúrna atmosféra, v ktorej je všetko tolerované, vedie v praxi k tomu, že klany nie sú stíhané.”

Text vyšiel ako analytický komentár v anglickom originále na Gatestone Institute pod názvom Germany: Crackdown on Middle Eastern Crime Families

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies