Gazprom a turecká vláda podpísali protokol o pozemnej časti druhej línie “Turkish stream”
Gazprom a turecká vláda podpísala protokol o pozemnej časti druhej línie “Turkish stream”, ruská spoločnosť o tom informovala 26. mája, píšu Vedomosti.ru. 

Okrem toho bola podpísaná dohoda medzi Gazpromom a tureckými spoločnosťou Botas, ktorá určila základné podmienky a parametre výstavby tejto časti plynovodu. Predpokladá sa, že druhý reťazec “Turkish Stream” (15,5 miliardy metrov kubických ročne) zaistí tranzit ruského plynu cez Čierne more na pobreží Turecka a ďalej na hranice EÚ.

Výstavba pobrežnej časti druhej linky Tureckého plynovodu spoločnosti Gazprom začala minulé leto. 

Celkovo bolo postavených 224 km takmer 950 km podvodnej časti. Spoločnosť získala povolenie na inštaláciu v teritoriálnych vodách Turecka v januári tohto roka.

Spolu s podpisom nových dokumentov bolo oznámené, že  žiadne dodatočné schválenie od národných regulačných orgánov na vybudovanie tranzitných línii “turecký stream” nie je nutné, povedal Vedomostiam zástupca Gazpromu. Podzemnú časť postavia spoločnosti TurkAkim Gaz Tasima AS (“Gazprom” a “Botas” vlastnia každý 50% ).

Rozpočet stavby na obe línie plynovodu sa odhaduje na 7 miliárd €.

Náklady bude znášať celé Gazprom. Po uvedení plynovodu plánuje Gazprom refinancovať časť nákladov prostredníctvom vydávania projektových dlhopisov.

Turecká hranica s Bulharskom alebo Gréckom sa stane koncovým bodom druhej línie plynovodu hovorí sa v tlačovej správe Gazpromu. “Ruská a turecká strana očividne už predbežne vedia, kde plynovod skončí”, povedal Dmitri Marinchenko, riaditeľ Fitch Corporation. 

“Získanie potrebných povolení z tureckej strany nám umožní rokovať v podstate s možnými európskymi kupcami.  Projekt “tureckého prúdu” nemá v Európe takého silného lobistu ako “Severný prúd 2”, takže Rusko ešte nepresvedčilo EÚ, že projekt je potrebný, “predpokladá Marinčenko. Podľa odborníka, dokončenie stavby, nieto spustenie plynu na druhej línii až do konca roka 2019 je preto odvážny predpoklad.

Rok stačí na vybudovanie 200 km potrubia na hranice, napríklad Turecka a Grécka

Rok stačí na vybudovanie 200 km potrubia na hranice, napríklad Turecka a Grécka, tvrdí Alexej Grivach, zástupca riaditeľa Národnej nadácie pre energetickú bezpečnosť. Výber konečného cieľa bude závisieť od pozícií orgánov v Grécku a Bulharsku, ako aj od potrieb trhu na  druhej strane . “Existujúca infraštruktúra umožňuje organizovať spätný tok smerom do Bulharska z územia Turecka alebo pomocou iných plynovodov, ktoré sa budujú na dodávku ruského plynu na trhy v juhovýchodnej Európe,” vysvetľuje Grivach. “Liberalizácia trhu a prístup tretích strán k infraštruktúre sú pre všetkých dodávateľov.”, dodáva Grivach.

Arbitrážny spor s tureckou firmou Botas

Okrem výstavby pobrežnej časti “tureckého Streamu”,Gazprom oznámil v tlačovej správe, že zaplatí arbitrážny spor s tureckou firmou Botas, ktorý trval od októbra 2015. Turecká agentúra  Anadolu  spoločne s odkazom na prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana informovala, že “dohoda predstavuje retrospektívny prehľad o cene ruského plyn, ktorý bol dodaný do Turecka v rokoch 2015 a 2016. Cena bude znížená o 10,25%. V skutočnosti, sa strany dohodli na pevnej zľave, dosiahnutej na jar roku 2015. Dohoda ešte nie stále je právne záväzná. Ruský monopol vráti Turecku 1 miliardu dolárov ako preplatok “, povedal Erdogan.

Gazprom je pripravený na ústupky 

” Gazprom  môže robiť ústupky na dlhotrvajúci spor, aby zintenzívnil rokovania s Európou ohľadne “tureckého prúdu” a čo najrýchlejšie uzavrieť všetky otázky týkajúce sa projektu s Tureckom”, povedal Marinchenko – riaditeľ Fitch Corporation. 

“Suma, ktorú dostal Botas v rokoch 2015-16. za plyn zakúpený od Gazpromu, môže skutočne dosiahnuť približne 1 miliardu dolárov, čo spomína Erdogan.  V niektorých ohľadoch sa táto 1 miliarda USD môže považovať za dodatočné náklady spojené s výstavbou tureckého prúdu, ” povedal Marinčenko – riaditeľ Fitch Corporation. 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies