Generačným a ideologickým partnerom Sebastiana Kurza v CDU je Jens Spahn. Zapíšte si to meno

 na POLITICO prináša vo svojom obsiahlom komentári ešte viac podrobností a zaujímavostí ako sme priniesli my v článku na Eurorešpekte s názvom „KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Rozdiely zostávajú – to sa stáva jasným pri inauguračnej návšteve Kurza v Berlíne“.

Svoj komentár Karnitschnig začína popisom tlačovej konferencie Angely Merkelovej a Sebastiana Kurza: „Angele Merkel zmrzol úsmev na perách a neskôr sa uškrnula. A potom prišla tá otázka:

Mnoho ľudí vo vašich vlastných radoch je nadšených rakúskym kancelárom, ktorý je mladý, dynamický, priamy, neobvyklý,“ povedal nemecký novinár Merkelovej v stredu, keď stála vedľa rakúskeho politického chlapca . Je to ten typ politiky, ktorý tu chýba?“

V 63 rokoch je Merkelová dvakrát staršia ako Sebastian Kurz ,  ktorý vo štvrtok ukončil dvojdňovú návštevu Berlína. A hoci málokto  by spochybnil politické zručnosti Merkelovej, dynamika nie je zrovna vlastnosť, ktorú by ste jej pripísali.

„Rakúsky kancelár je mladý, to nepopieram“, povedala Merkelová a pozrela na neho cez svoje poznámky, akoby hľadala lepšiu odpoveď. „Okrem toho pracujeme na tom, aby sme sa stali dobrými partnermi.“

Podľa komentára Karnitschniga od tej chvíle hrala na tlačovej konferencii už iba o čas vajataním o dôležitosti riešenia potrieb spoločnosti ako celku. „Mladí sú pre mňa rovnako dôležití ako starí,“ povedala, a prekvapivo nasledovalo ukončenie  tlačovej konferencie s novým rakúskym kancelárom.

Karnitschnig to komentuje slovami, že u Merkelovej sa dostavila vzácna krátka strata istoty, no zároveň si neodpustila podčiarknúť aká „nepríjemnosť sa Kurz pre ňu stal“.

Kurzovo dvojča v CDU sa totiž volá Jens Spahn, zástupca ministra financií a člen výkonnej rady CDU, ktorý otvorene napadol Merkelovú za utečencov a v mnoho ďalších otázkach. Nie je náhodou, že Spahn si dlhodobo s  Kurzom pestuje osobný priateľský vzťah, dokonca bol aj v sídle Rakúskej ľudovej strany pri voľbách vo Viedni aby s ním oslavoval.

Keď sa Merkelová stretla s konzervatívcami vo vlastnej kresťansko-demokratickej únii (CDU) v oblasti utečeneckej politiky, Kurz sa ukázal ako model pre kritických pravičiarov.

„Alternatíva k Merkelovej nie je Alternatíva pre Nemecko , je to Kurz,“ napísal vo štvrtok konzervatívny denník Die Welt s odkazom na krajnú pravicovú stranu AfD.

Aj keď sa Merkelovej podarí vybudovať ďalšiu koalíciu so sociálnymi demokratmi, málokto pochybuje, že vstúpila do súmraku svojej vlastnej politickej kariéry. Keď videla na tlačovke stáť vedľa seba Sebastiana Kurza akoby videla vedľa seba stáť Jensa Spahna a z toho plynula jej neistota a strach. Strach z konca vlastnej kariéry a vedomie toho, že potenciálny nástupca o jej politické dedičstvo vôbec nestojí.

Po tomto týždni si zapíšte meno Jens Spahn, budete to vo vzťahu k nemeckej politike potrebovať.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies