Generálny prokurátor Čižnár: Ak Kuciak zomrel pre svoju prácu, je čas dokázať silu štátu

Ak sa potvrdí, že smrť novinára Jána Kuciaka súvisí s jeho prácou, prerazili sa tým všetky princípy právneho štátu. V nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 to uviedol generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár. Informuje aktualne.sk

 

„Ak sa toto stalo u nás, nastal čas dokázať, či sa to niekomu páči, alebo nie, že tento štát má silu a vie udrieť v takýchto prípadoch a dokázať tým, ak sa ten motív potvrdí, že sa to v tomto štáte viac nezopakuje,” vyhlásil Čižnár.

Informoval o piatkovom (2.3.) stretnutí so špeciálnym prokurátorom a policajným prezidentom, na ktorom sa vyhodnocovali nové informácie súvisiace s prípadom, na základe ktorých sa črtajú ďalšie verzie, o ktorých odmietol informovať. ”Chcem informovať verejnosť, ale vtedy, keď budem mať niečo objektívne zadokumentované a keď viem, že toto je naozaj stopa, o ktorej môžem verejnosť iba do tej miery informovať, že už sme sa niečoho konkrétneho zachytili,” dodal generálny prokurátor.

Slovensko podľa neho možno označiť za demokratický štát, ale ak by sa niečo podobné opakovalo, pochyboval by o tom. Každú vraždu považuje za tragédiu, zvlášť vraždu dvoch mladých ľudí. „Ale ak sa potvrdí, že ten motív, ktorý sa tu stále preberá a ktorý ja ešte nepovažujem za až tak preukázaný, ale robí sa na tom, tak to vnímam ako niečo strašné, ako niečo s čím som sa za 32 rokov pôsobenia na prokuratúre nestretol,“ uviedol Čižnár, podľa ktorého neostáva nič iné len všetky zákonné prostriedky uplatniť drastickou silou.

„Inak ľudia, ktorí to majú na svedomí, nedostanú odkaz od štátu, že štát je silnejší ako oni. A ak by štát nebol silnejší ako oni, tak tu nehovorme o právnom štáte,“ povedal generálny prokurátor.

Slovenskí prokurátori pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky nadviazali priamy kontakt s talianskymi orgánmi, vyhlásil tiež generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Ten chce preveriť aj doterajšie vyšetrovanie aktivít skupín pôsobiacich na východe Slovenska, o ktorých novinár písal.

„Skúmali sme konkrétne možnosti zriadenia medzinárodného vyšetrovacieho tímu, kde budeme minimálne my a talianska strana,” uviedol Čižnár, podľa ktorého mu spoluprácu ponúkol aj najvyšší štátny zástupca z Českej republiky. Čižnár priznal, že na Slovensku v tejto súvislosti už pôsobia zahraniční experti. „My už tu máme minimálne piatich expertov z Europolu, ktorí sú nezávislí,“ špecifikoval generálny prokurátor a dodal, že spoluprácu nadviazali aj so Scotland Yard a FBI.

Čižnár súčasne odmietol možnosť manipulovania vyšetrovania. „Pýtam sa, ak sú tam títo ľudia, nezávislí od našich orgánov, ak tam budú pri tých úkonoch, neviem si predstaviť, že by si niekto dovolil to vyšetrovanie manipulovať alebo niekde zavádzať. To vyšetrovanie je už teraz ‚pod medzinárodnou kontrolou‘,“ uviedol Čižnár s tým, že osloví so žiadosťou o pomoc aj štyri veľvyslanectvá na Slovensku.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies