George Soros daroval peniaze na kampaň za opätovné spustenie britského referenda za zotrvanie v EÚ
PODPORIŤ

Kontroverzný miliardár George Soros daroval peniaze britskej iniciatíve Best for Britain (To najlepšie pre Britániu), ktorá nechce odtrhnutie Veľkej Británie od Európskej únie.

 

Americký miliardár maďarského pôvodu Goerge Soros daroval 400 tisíc libier (zhruba 451 tisíc eur) skrze svoju nadáciu Open Society Foundation. Informuje Reuters. Šéf skupiny Best for Britain Lord Malloch-Brown potvrdil, že Soros bol cenným podporovateľom. Miliardár je však kontroverznou osobou kvôli spôsobom, akým získal svoje imanie. Hovorí sa totiž o tom, že Soros svoje imanie získal prevažne menovými špekuláciami. V Anglicku ho dokonca prezývajú “Muž, ktorý zruinoval britskú centrálnu banku”.

Soros skôr navrhoval, že by sa Veľká Británia mohla po brexite znovu k Európskej únii pripojiť. Skupina Best for Britain bola spoluzaložená Gino Millerovou, ktorá dala britskú vládu na súd kvôli spusteniu článku 50 o opustenie Európskej únie. Súd nakoniec rozhodol, že Parlament musí dať súhlas predtým, než britská premiérka Theresa Mayová môže začať rozhovory s EÚ o odchode z európskeho spoločenstva.

Lord Malloch-Brown potvrdil zapojenie Sorosa, ale pripomenul, že skupina má viac darcov, ktorí dokonca prispeli viac ako americký miliardár maďarského pôvodu. Zároveň dodal, že skupina dodržiava všetky podmienky, ktoré sa týkajú prijímania peňazí. “Nikdy sme neskrývali náš program; tvrdo sme bojovali o zmysluplné hlasovanie o brexite, čo sa stalo, a aby sme mali na stole všetky možnosti, vrátane zotrvania v Európskej únii,” povedal Brown.

“Malloch-Brown a jeho podporovatelia veria, že ak Parlament odmietne dohodu o brexite, vláda padne a brexit môže byť zastavený.”

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies