Geta musia preč. Dánsko sa pustilo do boja proti prisťahovaleckej paralelnej spoločnosti, napísal článok denníka Die Welt.

Prisťahovalci musia dať deti do škôlok, a kto bude na určitom mieste pristihnutý pri kriminálnym čine, bude potrestaný prísnejšie. Informuje Die Welt.

Jazykové testy, obmedzenie presťahovania, prísnejšie tresty: dánska vláda chce masívne zakročiť proti paralelným spoločnostiam. Premiér Rasmussen predstavil veľký balík opatrení, ktorý má zabrániť tomu, aby príliš veľa ľudí s migračným pôvodom žilo na jednom mieste.

Geta musia preč – ukazuje sa, že keď v nich niekto vyrastá, má menej šancí v živote, ako keď vyrastá niekde inde, hovorí Rasmussen.

Balíček obsahuje 22 bodov. Napríklad kriminálne prečiny majú byť v určitých častiach mesta trestané prísnejšie, než inde. Kto bude pristihnutý v tzv. Getách pri vandalizmu, obchodu s drogami, vlámanie či ohrozovanie, potrestá dvakrát prísnejšie.

Rodiny prisťahovalcov musia dať svoje deti do škôlok, jazykové testy zabezpečí, aby sa naučili dánsky. A vláda tiež bude v určitých oblastiach prísnejšie regulovať prisťahovalectvo. Ľudia, ktorí poberajú dávky, sa tam nebudú smieť sťahovať. A počíta sa aj so strhnutím celých budov.

Krátko pred zverejnením opatrení si dánska vláda nechala spracovať štúdiu k problému. A výsledok: asi 74 000 ľudí v krajine, ktorá má 5,7 miliónov obyvateľov, žije v paralelnej spoločnosti. Už pri predstavení štúdie dánska vláda ohlásila, že urobí kroky k náprave situácie.

K nim patrí aj potreba zabrániť vysokej koncentrácii žiakov s migračným pôvodom na gymnáziách. Školy sa budú môcť samy rozhodnúť, koho prijmú. A bytová spoločenstvo budú môcť kriminálnikom dať rýchlejšie výpoveď.

Aby mohli byť návrhy realizované, musí vláda konzervatívcov a liberálov získať podporu sociálnych demokratov. Tá nie je vylúčená, pretože aj dánski sociálni demokrati sa vyslovili za prísnejšiu prisťahovaleckú politiku.

Prvé kritické hlasy v Dánsku však pochybujú o tom, že je právne možné, postihovať rovnaká previnenie rôzne.

 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies