GLOSA: Budúci nemecký minister financií Olaf Scholz oznamuje zmenu smerovania európskej fiškálnej politiky
“Nemecko by nemalo diktovať ekonomické politiky iným krajinám eurozóny”, tvrdí Olaf Scholz, súčasný  starosta Hamburgu, ktorý sa podľa nemeckej koaličnej dohody pravdepodobne stane novým ministrom financií, píše Mark Scott na POLITICO. Scottove slová rovnako potvrdzuje Frankfurter Allgemeine v prebratej správe z DPA.

Olaf Scholz trvá na tom, že jeho strana sa bude držať vo veľkej koalícii o vyrovnanom rozpočte. “Sociálni demokrati sú za zdravé financie,” povedal primátor Hamburku pre Spiegel. V CDU je oproti tomu cítiť nespokojnosť s odovzdaním ministra financií SPD. Viacerí nemeckí konzervatívni politici pred Scholzom varujú. Obávajú sa najmä výrazného odklonu od rozpočtovej disciplíny Wolfganga Schäubleho z minulého volebného obdobia.

Konzervatívci majú obavy oprávnene, Scholz ešte nie je ani v ministerskom kresle a práve pre Spiegel sa stačil už dištancovať od bývalej politiky Wolfganga Schäubleho s poukázaním, že “v minulosti sa robili chyby”.

TOBIAS PILLER  si pre zmenu všimol, že najväčšiu radosť z nominácie Scholza prežívajú v Taliansku. “Il Sole 24 Ore” oslavuje s heslom “Menej úspor, viac Európy”.

Zmena na poste nemeckého ministra financií tak avizuje do budúcna jednak zvýšené nádeje stredomorských krajín na uvoľnenie rozpočtových pravidiel v Eurozóne a jednak nádeje socialistov naprieč kontinentom, ktorí snívajú o veľkom európskom sociálnom štáte z ktorého verejných zdrojov si najmä umierajúce sociálno-demokratické strany budú môcť kupovať priazeň voličov.

So Sholzom ako najsilnejším ministrom financií v Európe tak získavame nejasnú správu o konci Maastrichtských kritérii a partikulárno – v Európe frakčnom zápase o verejné zdroje bez presahu k širšie definovanej európskej finančnej zodpovednosti.  

Scholz je tak vyjadrením ceny za ktorú Angela Merkelová musela vyjednať v Nemecku svoju vládu a zároveň je Scholz európskou daňou, ktorú nakoniec zaplatia európski daňoví poplatníci.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies