GLOSA: Keď je Seehoferova CSU v zúfalstve z preferencií, vygeneruje nezmysel ako ministerstvo pre “domov”

Na Tagesspiegel v komentári Deniz Utlu  – o pojme “Heimat”(Vlasť, domovina, domov) je vložená fotografia, pod ktorou sa Utlu ironický pýta či Horst Seehofer je nový nemecký muž pre “Domov”.

Dôvodom je, že jeho nové ministerstvo dostalo absurdný názov ministerstvo vnútra, výstavby a vlasti/domoviny . Pripomeňme, že z iniciatívy samotného  Seehofera a CSU.

V samotnom komentári autor potom vysvetľuje ako absurdné a hlúpe je vtesnať pojem domov/vlasť do ministerstva. Ak je zrejmé, že ministerstvo pre vzdelanie a výskum, samotné vzdelanie a výskum nerobí, ale iba koná v ňom tým že realizuje celý súbor politík vo vzdelávaní a výskume, tak potom vyvstáva otázka čo robí ministerstvo domova/vlasti? Buduje domov? Buduje vlasť? Nie je starostlivosť o vlasť náhodou úlohou celej vlády? A tak táto úloha vyplýva z povahy vlády samotnej? Nie je  tomu náhodou tak?

Zúfalá  snaha Horsta Seehofera odpovedať na vzostup AfD v Bavorsku a celom Nemecku vygenerovala postfaktuálnu politiku hry so slovami.

Možno je to Sehhoferova variácia inzitného sémantického dekonštruktivizmu a ukážka bavorskej krojovej postmoderny, no niekde v pozadí sa vám v hlave ale len vinie pachuť budovateľského nadšenia z nemeckých diaľníc z druhej polovice tridsiatych rokov . A to je myslím niečo – o čom sa ani Seehoferovi, ktorý je za politickým zenitom viac ako Merkelová, vôbec nesnívalo.

Mne inštalovanie slova vlasť/domov do názvu ministerstva pripomína budovanie tratí mládeže, domových dôverníkov a odtiaľ už je kúsok k domovým prehliadkam.

V Seehoferom prípade je to len starecká politická demencia…

 

 

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

Búrka v šerbli alebo strata suverenity Slovenska?

Jana Teleki

Spravodlivosť podľa sudkyne Kresl

Jana Teleki
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy