Glosa Petra KRÁLIKA: Keď snívam o našej politike európskych záležitostí, myslím na Alpy a Balkán

Keď snívam a premýšľam o slovenskej politike európskych záležitostí, tak snívam o skutočných lídroch v tejto téme a nie tých virtuálnych na sociálnych sieťach, ktorí si myslia, že keď si dajú prívlastok „váš líder pre európske záležitosti“, že tým je celá vec vyriešená.
 
Keď snívam a premýšľam o slovenskej pozícii v európskych záležitostiach, mám pred očami napríklad Alpské európske fórum, ktoré v týchto dňoch prebieha.
 
Hosťami sú na ňom prezidenti Srbska a Kosova. V sobotu vyzvali, aby Európska únia akceptovala ich úsilie o mierové a pokojné vyriešenie hraničných sporov, na ktorom v táboroch srbského Aleksandara Vučića a kosovského Hashima Thaçiho je politická zhoda.
 
Podpory sa dočkali od Johna Boltona z administratívy Trumpa, Angela Merkel je proti a aj napriek účasti Johannesa Hahna, komisára EÚ zodpovedného za Balkán a jeho zmierlivejšiemu tónu, keď hovoril „vylúčiť by sa nemalo nič“, EÚ je v tomto ťarbavá a váhavá.
 
Európske Alpské fórum je bez účasti slovenských politikov, Západný Balkán je mimo nášho reálneho záujmu. Aspoň po víkende by mohla zaznieť zo slovenskej strany výzva na podporu spoločného úsilia srbských a kosovských lídrov, ktorí už vedia veci riešiť mierovou cestou.
 
Keď snívam a premýšľam o slovenskej politike európskych záležitostí, snívam že naša hviezdička na zástave EÚ bude o niečo viac žiariť v susedstve iných a naša stolička na takých fórach ako je to alpské, nebude prázdna.Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies