GLOSA Petra KRÁLIKA: Pellegriniho postfaktuálna realita čínskych investícii
Každé fórum 16 + 1 prináša desiatky podpísaných memoránd, ale drvivá väčšina z nich neprežije ani štúdie uskutočniteľnosti projektu. Je to z mnohých dôvodov. Po prvé, čínske návrhy na financovanie sú ešte horšie ako podobné návrhy z EÚ. Po druhé čínske spoločnosti menia svoje zámery bez ohľadu na memorandá, ich prioritou je čínsky export, nie rozvoj investícii v krajinách.
 
“Formát šestnástich krajín strednej a východnej Európy + Číny nie je alternatívou k Európskej únii a nenarúša jej jednotu, ale je jej doplnkom. Toto zoskupenie podporuje krajiny k rozvoju.”, píše Peter Pellegrini.
A teraz pár faktov
Podľa štúdie rakúskej Erste Group za posledných desať rokov investovala Čína do SVE krajín ktoré spomína Pellegrini približne 8 miliárd dolárov, čo je 0,7% HDP regiónu. Vývozy z Číny do týchto krajín sú stále len 3,2% HDP, vývoz z krajín SVE do Číny – iba 1,1% HDP.
Okrem toho takmer 90% čínskych projektov pochádza zo Srbska, Maďarska a Rumunska a väčšina krajín vo formáte 16 + 1 zatiaľ nezískala žiadne významné čínske investície.
 
Stručne povedané, v krajinách Európskej únie v uplynulom desaťročí prišlo asi 318 miliárd dolárov čínskych investícií, z ktorých veľkú väčšinu dostali Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko a Taliansko. Čína vyobdchodovala  svoj podiel v európskych prístavoch od 1% do 10% . Číňania kúpili 51% gréckeho prístavu Pireus, 100% v belgickom prístave Zeebrugge, rovnako ako podiel v španielskom prístave Noatum (Valencia), Vado Ligure (Taliansko) a ďalších menších európskych prístavoch. Všetky nákupy vykonala čínska štátna spoločnosť COSCO.
Formát 16+1 je zrejmým príkladom softpower. Sofijský summit slúžil iba ako páka na staré členské krajiny EÚ pri vyjednávaní lepších investičných zmlúv pre Čínu.
Slovenské európske namiesto čínskeho 
Namiesto snívania o megalománskych investíciach z Číny, ktoré v drvivej väčšine aj tak neprídu, by sme mali na Slovensku premeniť niekoľko kohéznych programov z fondov EÚ na nenávratne  mikropôžičky a podporiť malý podnikateľský sektor, ktorý v časoch krízy orientáciou na plnenie potrieb v tovaroch a službách v mikroregiónoch Slovenska dokáže vytvoriť perinu pri páde v čase ekonomickej krízy, ktorá sa nezadržateľné blíži.
Je len stupidné, že tomuto čínskemu cirkusu robíme stafáž.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies