GLOSA: Po telefonáte Vladimíra Putina s Benjaminom Netanjahu sa situácia medzi Izraelom a Sýriou upokojila

Ticho zbraní vo víkendovom konflikte medzi Sýriou (Iránom) a Izraelom nastalo  po telefonáte Netanjahu-Putin. Píše vo svojej analýze na Haaretz Amos Harel a pripomína, že to „opäť ukazuje, kto je skutočným šéfom na Blízkom východe.“

Ako tvrdí Harel vo vyváženej a podrobnej analýze: „Zatiaľ čo Spojené štáty zostávajú súčasným absentérom regiónu –  pokračuje sebahľadanie  v koherentnej americkej zahraničnej politike – Rusko diktuje, ako sa veci dejú. Moskva investovala príliš veľa úsilia a zdrojov do záchrany režimu sýrskeho prezidenta Bashara Assada v posledných rokoch, aby umožnilo Izraelu zbaviť sa svojho strategického projektu. Dá sa predpokladať, že správy tohto druhu boli vzájomne vymenené počas telefonátu s Netanjahuom.

Harelove slová povtrdzuje Ben Lynfield na Jerusalem Post, pretože ako hovorí „izraelské intenzívne bombardovanie v sobotu by nebolo možné bez ruského súhlasu. A vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí o eskalácii v sobotu neodsudzovalo Izrael.“

Ben Lynfield vo svojom komentári „Môže Rusko potlačiť konfrontáciu s Iránom“, dáva široký priestor Meir Litvakovi špecialistovi na Irán z Univerzity v Tel Avive.

Litvakove názory sú pozoruhodné v dvoch rovinách. Smerom dovnútra izraelskej politiky volajú po novom prepracovanejšom a  opatrnejšom prístupe k svojim susedom, ale zo zachovaním bezpečnostnej ostražitosti. A smerom k Rusku je najmä pozoruhodné to, že ho akceptuje už dnes ako skutočného formera bezpečnostnej architektúry na Blízkom Východe.

Posolstvo komentáru Bena Lynfielda  je zrejmé: 

„Rusko by nemalo byť vnímané ako úzko prepojené s Teheránom, pretože má svoje vlastné obavy, že Irán sa v Sýrii stane príliš silným. “

Izraelské intenzívne bombardovanie v sobotu by nebolo možné bez ruského súhlasu, verí. A vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí o eskalácii v sobotu neodsudzovalo Izrael.

„Vyzývame všetky zúčastnené strany, aby boli zdržanlivé a vyhli sa akýmkoľvek krokom, ktoré by mohli viesť k ešte väčšej komplikácii situácie. Považujeme za nevyhnutné bezpodmienečne rešpektovať zvrchovanosť a územnú celistvosť Sýrie a ďalších krajín tohto regiónu, „uviedlo ruské ministerstvo zahraničia.

„Rusi považujú Irán za užitočného spojenca v bojoch, ale nechcú ich vidieť ako obrovskú regionálnu moc ovládajúcu Sýriu. Chcú mať základne v Sýrii, v ktorom režim, niektorí povstalci a Izrael budú nejakým spôsobom existovať. Iránci majú najväčšie nepriateľstvo a najvyššiu náchylnosť k násiliu, čo je v tomto bode niečo, čo Rusi nemajú. „

Po víkende ešte zostáva slovami Lavrova nezodpovedaná otázka, čo mal Tillerson na mysli v narážke, že pripravuje pre Rusov „obchod storočia na Blízkom Východe“.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies