GLOSA: Viac než bizarný pápež, ktorý urobil z Erdogana anjela mieru a neuznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela
PODPORIŤ

Bolo to prvé stretnutie pápeža s tureckým prezidentom takmer po 60 rokoch, začína svoju správu Dominik Straub z Der Standard o včerajšej audiencii Erdogana u pápeža Františka vo Vatikáne.

Stretnutie, ktorého kulisy tvorili demonštranti v uliciach Ríma. Lepšie povedané Kurdi, ktorým Erdogan už týždne prináša krvavú olivovú ratolesť a smrť.

Bolo to prvé stretnutie, kde pápež zoči voči Erdoganovi musel ešte počuť v ušiach ozvenu streľby do utečencov na turecko-sýrskych hraniciach z pred pár dní. Do tých utečencov, ktorým omýval nohy, aby tak dal nám všetkým lekcie z ľudskosti.

No bolo to aj prvé stretnutie, kde pápež, milujúc tak príležitosti si kopnúť do Ruska pre Ukrajinu, nedokázal dnes spojencovi Ruska povedať nič zásadné a všetky jeho hriechy prešiel bizarným a slovami Strauba “neznámym mlčaním”.

A nakoniec bolo to stretnutie, kde pápež demonštroval viac jednotu s Osmanom, ktorý pred rokmi hulákal po Turecku o generáciách, ktoré dobyjú Damašek.

Jednotu – viac s Osmanom pre Jeruzalem ako solidaritu so židovským pilierom európskej civilizácie, keď František použil trápny figový list eufemizmu o mieri a rokovaniach, ktoré “prinesú stabilitu na Blízkom východe”, čím si spolu v zhode s Erdoganom kopli do Trumpa a jeho veľvyslanectva.

Nakoniec pápež odovzdal Erdoganovi medailu s mierovým anjelom a opakovane poďakoval za prijatie miliónov  utečencov, ktoré prijalo Turecko.

Erdogan nikdy nedobyl Damašek, tak ako sníval ešte pred voľbami v Turecku. Za to však včera po 60 rokoch dobyl Rím. A nepotreboval prinášať ani olivovú ratolesť a železný hrmot Leopardov. Stačilo mu stretnutie s viac než bizarným pápežom, ktorý duch reciprocity v diplomatických vzťahoch Vatikánu, teda duch pápeža Benedikta, vyhnal z baziliky svätého Petra nenávratne preč.

 

 

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies