GLOSA: Víťazný február je vždy na dosah. Pretože naša demokracia umiera na absenciu presvedčených demokratov
Víťazný Február 1948, ktorého 70. výročie si dnes pripomíname nezačal porážkou nacistického Nemecka, ani zďaleka a vôbec sme neboli jeho trpnými účinkujúcimi.

Začal úplne ľahko našim aktívnym pričinením. Začal zbabelou a pomstychtivou dohodou Beneša so Stalinom, Košickým vládnym programom a nakoniec vytvorením Národnej Fronty a pokračujúc pražskými dohodami.

Dohodami kde osobne motivovaná zlomyseľnosť jednotlivých aktérov zvíťazila nad demokratickým étosom v politike.

Demokracia potrebuje presvedčených demokratov, tých, ktorí veria, že zápas ideí, samotný demokratický proces vo vnútri strán je viac ako ich osobné ambície. Strany Národnej Fronty a ich šéfovia boli už iba ustráchaní zlomyseľní  karteloví hráči až nakoniec podľahli Gotwaldovi.

Rozhliadam sa dnes a vidím rovnako iba ustráchaných zlomyseľných kartelových hráčov plných neukojených osobných mocenských ambícií bez demokratického étosu.

Kde sú demokratické strany a ich vnútorné demokratické spôsoby?

Videli ste snáď za posledných 8 rokov zápas kandidátov v stranách od miestneho združenia cez okres, kraj až republikovú radu o miesto na kandidátke? Videli ste snáď strany s primárkami? Strany, kde by mohli existovať rôzne názorové platformy?

Dokonca sú strany kde už sa ani nevolia Okresní predsedovia a sú priamo menovaní.

Sú rovnako strany kde o personálnych otázkach rozhodujú traja alebo piati ľudia. A k čomu to vedie? K retardácii politického systému a znechuteniu voličov.

Pretože mnohí si pomýlili fankluby od superstár s politickými stranami. A mnohí si myslia, že riťolezectvo a beznázorovosť je spôsob ako prísť k fleku. Preto strany vznikajú a zanikajú so svojimi strojcami a vodcami. A nehovorím o ĽSNS to vôbec. Vodcovských nedomokratických strán máme oveľa viac.

Politické eseročky nie sú politické strany. Končia vtedy keď vernostný program vodcu sa vyčerpal.

Víťazný február je vždy na dosah. Pretože naša demokracia umiera na absenciu presvedčených demokratov.

Zostali len paranoidní vodcovia a ich nohsledi – trasorítky bez politického obsahu, ktorých hlavnou ambíciou je nič zásadné nepovedať a hlavne si nič s nikým nepokaziť …

Víťazní Február je stále na dosah…

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies