Greta Thunberg vôbec nerozumie ekonomike, sťažuje sa americký minister financií

reuters, afp/ kolaz eurorespekt

“Čo je ona, hlavná ekonómka?” oboril sa Mnuchin na švédsku aktivistku. Odklon od uhoľného priemyslu podľa neho nie je správny, pretože by znamenal prepúšťanie.

Pre amerického ministra financií Stevena Mnuchina je ekonomika všetkým. Vo štvrtok sa na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose pokúsil zosmiešniť ekologických aktivistov, ktorí bojujú proti klimatickým zmenám, a vyhlásil, že ich požiadavky sú nereálne, pretože idú proti zákonom ekonomiky. Mnuchin sa v Davose veľmi tvrdo postavil na stranu uhoľného priemyslu a vyhlásil, že nie je správne tento sektor utlmovať, pretože by to znamenalo prepúšťanie veľkého počtu ľudí, ktorí v ňom pracujú.

Práve uhoľný priemysel pritom stojí za vypúšťaním väčšiny skleníkových plynov, teda javom, ktorý podľa vedcov rapídne zhoršuje klimatické zmeny. Mnohé vlády majú napriek tomu s odklonom od uhoľnej ekonomiky vážny problém, pričom argumentujú podobne ako Mnuchin, hoci väčšinou nie tak otvorene – obávajú sa prepúšťania veľkého počtu ľudí, ktorí sa potom vo voľbách obrátia proti nim.

Mnuchin sa vo štvrtok v Davose obul aj do švédskej ekologickej aktivistky Grety Thunberg a odkázal jej, nech nevyučuje ekonómov, ale nech sa radšej zbalí a odíde najprv sama vyštudovať ekonomiku. Aktivistka sa podľa neho v ekonomike vôbec nevyzná, a preto nemá čo hovoriť o odklone svetového hospodárstva od uhlia. “Po tom, čo sa zbalí a vyštuduje ekonomiku na vysokej škole, môže sa vrátiť a môže nám to tu vysvetliť,” vyhlásil Mnuchin.

“Čo je ona, hlavná ekonómka?” oboril sa americký minister financií na Gretu. “Ľudia, ktorí volajú po zbavení sa (uhlia – pozn. SITA), by si mali byť vedomí, že to by so sebou prinášalo vážne ekonomické problémy – a síce problémy s pracovnými miestami,” vyhlásil Mnuchin.

Trump odkázal Grete, aby sa zaoberala inými štátmi ako USA

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies