THE GUARDIAN: Nórsko plánuje elektrolietadlá na všetky vnútroštátne linky do roku 2040
Všetky lety na vzdialenosť kratšiu ako 1500 kilometrov by v Nórsku mali do roku 2040 zabezpečovať len elektrická lietadla. O zámere tamojšieho štátneho prevádzkovateľa letísk, spoločnosti Avinor, informuje THE GUARDIAN.

Podľa jej riaditeľa Daga Falk-Petersena chce byť firma prvý na svete, ktorá nahradí svoje lietadlá elektrickými.

“Myslíme si, že všetky lety, ktoré trvajú menej ako 1,5 hodiny, by mohli byť zabezpečované úplne elektrickými lietadlami,” cituje Falk-Petersenove slová The Guardian.

To by zahŕňalo všetky vnútroštátne nórskej rokmi a tiež tie do susedných škandinávskych krajín.

Avinor plánuje v blízkej budúcnosti začať výberové konanie na testovaciu prevádzku komerčnej linky, zabezpečovanej malým elektrickým lietadlom s devätnástich sedadlami. Lietať by malo začať v roku 2025.

“Až dosiahneme svoj cieľ, cestovanie lietadlom už nebude pre životné prostredie problémom, ale riešením,” hovorí Falk-Petersen.

Podľa štatistík sa vnútroštátna letecká doprava podieľa 2,4 percentami na nórskych emisiách skleníkových plynov. Po započítaní medzinárodných liniek je to zhruba dvakrát toľko. Podľa Falk-Petersena prinesie prechod na elektrinu v lietadlách zníženie hluku a prevádzkových nákladov.

Nórsko, najväčší producent ropy a zemného plynu v západnej Európe, je paradoxne svetovým priekopníkom elektrickej dopravy. Podiel elektrických áut v krajine je najvyšší na svete, podľa serveru Bussiness Insider to v roku 2017 bola jedna tretina. Autá s elektrickým alebo hybridným pohonom pritom vlani tvorila väčšinu registrácií nových vozidiel. Vo vývoji sú tiež elektrické plavidla.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies