Hanbím sa, že som súčasťou dnešného zdravotníctva

Na Facebooku koluje anonymný status rozhorčenej slovenskej lekárky, ktorá asi hovorí za mnohých zdravotníkov. Svoj príspevok sama nazvala: Hanbím sa, že som súčasťou dnešného zdravotníctva.

Píše:

Som lekárka, pracujem siedmy rok (viem nie je to dlho oproti kolegom s dvadsať ročnou praxou, ale čo to som už zažila). Za ten čas som už mnoho krát narazila na nedostatky systému, mnoho vecí ma rozčúlilo, niekoľko rozplakalo a pri väčšine som cítila len strašnú bezmocnosť. Všetci zdravotníci a koniec koncov aj pacienti vieme ako zdravotnícky systém doteraz (NE)fungoval. Ale to, čo sa deje teraz nemá obdoby, a tak frustrovaná som z práce ešte nebola. Pred pár dňami som na fb zachytila príbeh istej Jany, ktorá rozpráva, ako sa s Pyelonefritídou nevedela domôcť ošetrenia. Tento príspevok ma utvrdil v tom, že to, čo som doteraz zažila, nie je len na lokálnej úrovni, ale deje sa to na celom Slovensku. A to bola aj posledná kvapka, ktorá ma motivovala k napísaniu tohto statusu. Vedeli ste, že počas epidémie Eboly zomrelo viac ľudí na iné ochorenia v dôsledku nedostatočnej starostlivosti, ako zabila samotná Ebola?

Matovič úplne otrávil spoločenskú atmosféru

Človek by povedal, že už sme sa mohli poučiť, ale evidentne nepoučili. Na JIS máme pacientku s Perikarditídou (zápalom osrdcovníka). Už podľa názvu sa dá predpokladať, že ide o pomerne vážne ochorenie, ktoré čím dlhšie sa nelieči, tým viac sa zvykne komplikovať, napríklad tým, že sa vytvorí Perikardiálny výpotok (tekutina okolo srdca). Pani sa 4 dni snažila dostať k lekárovi. Odmietol ju obvodný, odmietla ju záchranka a údajne ju na prvý krát odmietla pustiť do nemocnice tá naša „1. línia„ , teda ľudia pri vstupe do areálu, ktorí merajú teplotu a dávajú dotazníky (to či sa to naozaj stalo tak, ako pani uvádza momentálne rieši vedenie nemocnice). Na ošetrenie sa dostala až potom, keď na ulici skolabovala a doviezla ju záchranka. U tejto pani bolo indikované, aby bola liečená v kardiocentre a tu nastal problém číslo 2. Kardiocentrum ju nechce bez negatívneho testu na koronavírus a na ten „sa čaká“. Tak sa teraz všetci len modlíme, aby sa z výpotku nestala tamponáda, lebo to by sme u nás nevyriešili.

Čo z toho vyplýva?

Ak si chorý a máš covid-19- máš šťastie.

Všetci na tebe čakajú, vedia, ako a kde ťa vyšetriť, kde ťa hospitalizovať. Máme pripravené lôžka, monitory, dýchacie prístroje… Všetko, aby sme s plným nasadením bojovali o tvoj život a dobré štatistiky.

Ak si chorý a je ti niečo iné- máš prúser.

Totižto, to „iné“ akoby teraz nejestvovalo. Správame sa akoby teraz ľudia neumierali na srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové príhody, rakoviny, úrazy, iné infekcie. Mám dojem, že teraz celý náš systém a bohužiaľ aj väčšina lekárov vidí iba COVID-19. A pacienti s inými diagnóza sú na okraji. Nezaujímaví, nesledovaní, často krát neliečení. A toto ma neskutočne frustruje.

Robíme všetko pre to, aby nám pacienti nezomreli na diagnózu, ktorú nemajú a oni nám zatiaľ umierajú na ochorenia, ktoré skutočne majú.
(Bohužiaľ ja som zatiaľ veľmi malá ryba na to, aby som niečo mohla zmeniť. Keďže mám dve deti a hypotéku, tak sa nemôžem pod svoj názor ani len podpísať, lebo by som hneď na druhý deň bola na koberčeku u riaditeľa.)

Na túto skutočnosť už dlhšie upozorňujú viacerí českí lekári a prekvapuje ma, že naši najväčší odborníci zaryto mlčia.

Hurá, herci opäť začínajú nakrúcať, naša ekonomika je zachránená! Alebo nie?

Predvčerom som sa od kolegyne dozvedela, že napríklad v Prešove, ak máte infarkt alebo cievnu mozgovú príhodu nejdete hneď na PCI, alebo CT, ale idete na COVID ambulanciu a až, keď vás tam preveria a zistia, čo nemáte (zaujímalo by ma, ako bez testu vylúčia nákazu koronavírusom, dyspnoe ja napríklad aj príznak infarktu a teplota môže stúpať, aj pri strese) potom vás začnú liečiť na to, čo máte. Problém je, že pri týchto diagnózach je terapeutické okno (teda čas na podanie liečby s najlepším možným výsledkom) LEN 3 hodiny od vzniku príznakov. A to je veľmi málo na takéto zdržiavanie sa.

Preto by som Vám chcela poradiť:
Ak ste chorý a neviete sa domôcť ošetrenia, zavolajte si záchranku. Záchrankou sa určite dostanete až k lekárovi.
Nenechajte sa odbiť.

Rakovina – nerakovina, Slovensko 5G siete musí mať, nech nás to stojí koľko chce životov

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies