Haščák: Kočner o Kuciakovi v medializovanej SMS nepísal, týkať sa mala vyšetrovateľa Kyselicu

sita

Na otázku predsedníčky senátu, či by Jaroslav Haščák súhlasil so zverejnením jeho komunikácie s Marianom K. odpovedal, že by si ju najskôr musel prečítať

Pokiaľ sa obžalovaný Marian K. v diskusiách s Jaroslavom Haščákom sťažoval na prácu médií, týkalo sa to len tých, ktoré vlastní skupina Penta. Haščák to dnes uviedol vo výpovedi pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Haščák podľa vlastných slov pozná Mariana K. približne od roku 1998, intenzívnejšie však komunikovali až od roku 2010. Vtedy sa Marian K. stal klientom Privatbanky, ktorá patrí finančnej skupine a takisto sa stal veriteľom jednej zo spoločností z portfólia Penty, spoločnosti Penta Funding.

Marian K. sa podľa Haščáka pýtal na niektoré články, ktoré o ňom publikovali napríklad týždenníky Plus 7 dní alebo Trend, menované médiá spadajú pod Pentu. Keďže portál Aktuality.sk, pre ktorý písal Kuciak, do portfólia Penty nepatril, podľa Haščáka sa o článkoch tohto média a teda aj o článkoch Jána Kuciaka spolu nebavili. O prípade sledovania novinárov sa podľa vlastných slov dozvedel až po vražde z médií.

Pokiaľ ide o medializovanú správu „Inak pracujem na o…..í čuráka”, ktorú mu odoslal Marian K., Haščák zdôraznil, že sa týkala vyšetrovateľa kauzy Gorila Lukáša Kyselicu. Ten podľa Haščáka zároveň vyšetroval prípad údajnej objednávky vraždy Silvie Volzovej, kde je momentálne obžalovaný exriaditeľ TV Markíza Pavol R. Haščákovi podľa vlastných slov prišlo zvláštne, že jeden vyšetrovateľ sa zaoberá ekonomickou aj násilnou trestnou činnosťou, pričom sa následne dozvedel, že na výsluchoch v prípade objednávky vraždy kládli Pavlovi R. otázky na kauzu Gorila.

Taktiež podľa Haščáka Kyselica komunikoval s osobami okolo bývalého príslušníka SIS Pavla Forischa, ktorý sa snažil jednu zo spoločností finančnej skupiny vydierať pomocou vymyslenej pohľadávky. Pre tieto skutočnosti podľa slov finančníka avizoval Marian K. podanie podnetu voči Kyselicovi na policajnú inšpekciu. „Bral som to tak, že Marian K. má informácie o nezákonnom konaní Lukáša Kyselicu,” povedal Haščák s tým, že aj obžalovaný Marian K. mal s Forischom spory. Podnet bol následne podaný Pavlom R., inšpekcia mu však nevyhovela.

Na otázku predsedníčky senátu, či by Haščák súhlasil so zverejnením jeho komunikácie s Marianom K. odpovedal, že by si ju najskôr musel prečítať. Potrebuje zistiť, či sa tam nenachádzajú veci zasahujúce do jeho súkromia. Súd má dnes na ešte na programe výsluch štyroch ďalších svedkov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v tomto prípade obžalobu na Tomáša Sz., Miroslava M., Alenu Zs. a Mariana K. Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Mariana K. je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur. Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Miroslava M. a Tomáša Sz.). V prípade uznania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na 25 rokov alebo doživotie.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili vo februári 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Kuciak pracoval ako investigatívny novinár pre portál Aktuality.sk. V rámci svojej činnosti sa zameriaval aj na kauzy spojené s Marianom K.

Na pojednávanie v kauze vraždy Kuciaka prišli Haščák aj Bödör

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies