Hľadanie pravdy v troskách mesta Duma: Jeden doktor má pochybnosti o chemickom útoku
Podľa sýrskeho lekára z Dumy, ktorý sa stretol s novinárom Robertom Fiskom z denníka The Independent v noci údajného plynového útoku prebehla piesočná búrka, ktorá prenikla do pivníc a tunelov, kde sa ukrývali islamisti z “Jaish al-Islam” .

Novinár The Independentu Robert Fisk odišiel do sýrskeho mesta Duma, “zdevastovaného, ​​a páchnuceho”, a na kliniku, kde boli natočené zábery, ktoré podnietili západné krajiny vykonať útok na Sýriu. Tam sa stretol s “priateľským” doktorom Assimem Rahibanim, ktorý uviedol, že toto video bolo napriek všetkým pochybnostiam skutočné.

Lenže k tomu dodal “niečo veľmi nepríjemného”: povedal, že pacienti trpeli nie plynovým útokom, ale kvôli nedostatku kyslíka v tuneloch a pivniciach naplnených odpadkami, kde žili, a potom bola veterná noc s bombardovaním, ktorá posilnila piesočnú búrku.

Novinár však poznamenal, že samotný Rahibani nebol očitým svedkom a tento lekár nazýva povstalcov z teroristickej teroristické skupiny “Jaish al-Islam” ( “Armáda Islamu”) – rovnako ako Asadov režim. A tí lekári, ktorí v tej noci boli v práci, sú práve v Damasku a tam vypovedajú.

Francúzsko naopak trvá na tom, že má akési dôkazy o použití chemických zbraní a americké médiá sa odvolávajú na výsledky vyšetrenia krvi a moču. O určitých príznakoch a symptómoch, ktoré zodpovedajú použitia toxických látok u 500 ľudí, sa tiež vyslovujú vo WHO.

Zároveň novinár pripúšťa: v Dume hovoril s mnohými ľuďmi, ktorí neveria v histórku s plynom. Podľa nich to vypúšťajú islamisti. Presnejšie povedané, džihádisti, o ktorých ide reč, ktorí prežili paľbu, pretože obsadili domy iných ľudí a široké tunely s podzemnými cestami vykopanými väzňami.

Robert Fisk poznamenal, že cestoval po meste voľne, sprevádzaný len dvoma kamarátmi – Sýrčanmi. “Sú šťastní, že vidia cudzincov a ešte viac sú šťastnejší, pretože obliehaní konečne skončí, stále sa usmievajú.”

Spočiatku prišiel do Dumy spolu so skupinou novinárov, ktorí boli sprevádzaní vládnymi silami. Keď im ale sýrsky generál odmietol poskytnúť informácie, o ktoré sa zaujímali, ako on, tak aj niekoľko ďalších novinárov sa rozptýlilo po okolí. Takže sa stretol s Dr. Rahibanim.

Hovoril, že ten večer bol v suteréne svojho domu, ale všetci lekári vedia, k čomu došlo. Podľa neho bolo mesto neustále bombardované, ale v noci kvôli vetru sa začali prenikať veľké prachová mračná do pivníc, kde ľudia žili. Ľudia trpiaci hypoxiou, nedostatkom kyslíka začali prichádzať do nemocnice. “Áno, video bolo natočené tu, je to skutočné, ale ľudia, ktoré vidíte, trpia hypoxiou, a nie z otravou plynom,” uviedol novinárovi lekár.

Prekvapenie v Robertovi Fisk vyvolalo to, že z 20 ľudí, s ktorými komunikoval v Dume, sa nikto nezaujímal o historku s plynom pri útoku západných krajín na Sýriu. Niektorí z nich nemohli ani povedať, koľko ľudí zomrelo v Dume.

Začuť druhú stranu pohľadu – “Bielych prilieb” – novinár neuspel: všetci, podľa miestnych správ, pod ochranou Ruska, odišli autobusmi do provincie Idlib. Stany s jedlom sú v meste otvorené, ruskej vojenskej hliadky v uliciach, napísal autor, čo sa podľa neho obvykle deje pri každom prímerí v Sýrii. A všetky otázky novinárov o plynovom útoku boli miestnymi obyvateľmi prijímané so zmätkom.

“Ako je možné, že utečenci z dumy, ktorí došli do táborov v Turecku, už popisujú plynový útok, o ktorý, ako sa zdá, si nikto z dumy nepamätá?” Kladie otázku Robert Fisk. Podľa jeho názoru to možno vysvetliť skutočnosťou, že obyvatelia dumy tak dlho žili izolovane od seba, že správy v obvyklom zmysle slova stratili pre nich význam.

Miestni obyvatelia tiež povedali novinárovi z The Independentu o tom, ako islamisti obsadili ich domovy, aby sa vyhli útokom sýrskej vlády a Ruska. Ukázali mu hlboké a dlhé tunely vykopané väzňami. Tunely, ktoré, ako hovoria, “môžu dosiahnuť do samotného Spojené kráľovstvo”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies