Komisár EÚ pre migráciu Avramopoulos čelí obvineniam z úplatkárstva od farmaceutickej spoločnosti Novartis
PODPORIŤ

Prípad získal pozornosť po pokuse o samovraždu manažéra Novartisu v New Yorku minulý rok v Aténach.

Tento pokus bol zmarený políciou a súdny zdroj uviedol, že manažér bol jedným z tých, ktorí boli vypočutí kvôli údajnej korupcii.

Švajčiarsky farmaceutický gigant bol vyšetrovaný americkými orgánmi v roku 2014, obvinený z platieb úplatkov s cieľom zvýšiť predaj niektorých svojich liekov a neskôr mu bola uložená pokuta vo výške 390 miliónov amerických dolárov americkým ministerstvom spravodlivosti.

V marci 2017 spoločnosť Novartis takisto zaplatila 25 miliónov dolárov na vyrovnanie nárokov týkajúcich sa jej čínskej dcérskej spoločnosti.

Grécky minister spravodlivosti Stavros Kontonis vlani uviedol, že Novartis pravdepodobne podplatili “tisíce” lekárov a štátnych zamestnancov na podporu svojich produktov.

Obvinil tiež spoločnosť Novartis, že bude pokračovať v predaji “predražených” liekov aj po tom, čo sa krajina dostala do hospodárskej krízy v roku 2010 a obrovské škrty boli uložené na štátne rozpočty, takže mnohí Gréci nemajú prístup k cenovo dostupným liekom.

Odhaduje sa, že samotné náklady spoločnosti Novartis stoja grécky štát približne tri miliardy eur!

Celkovo podobné postupy v celom sektore zdravotníctva stáli od roku 2000 do roku 2015 v Grécku približne 23 miliárd eur, uviedli vyšetrovatelia.

Spoločnosť Novartis vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že “vie o správach z médií o našich obchodných postupoch” v Grécku a že spolupracuje s úradmi.

Podľa prieskumu prebiehajúceho od roku 2016 sa spochybňuje počet osôb, pričom prokurátori proti korupcii navštívili kancelárie spoločnosti Novartis v blízkosti Atén na začiatku roka 2017, aby získali dôkazy.

Dvaja bývalí grécki premiéri a osem bývalích ministrov, vrátane Avramopoulosa, boli označení chránenými svedkami – ktorých totožnosť je zadržiavaná – údajne zapojených do schvaľovania zmlúv spoločnosti Novartis a spätného preplatku – tzv. liekovej vratky.

Grécki protikorupční prokurátori požiadali parlament, aby odovzdal akékoľvek spisy týkajúce sa údajného úplatkárstva vzhľadom na podozrenie z účasti bývalých ministrov, ktorí pôsobili v rokoch 2006 až 2015.

Avramopoulos, ktorý bol gréckym ministrom zdravotníctva v rokoch 2006 až 2009, uviedol v piatok, že svedkova kritika jeho riešenia krvného skríningu a rozsiahlu vakcínu proti vtáčej chrípke, je založená na “počutiach a fámach”.

Šéf pre migráciu EÚ Dimitris Avramopoulos v piatok dôrazne poprel akékoľvek prepojenie na údajné korupčné praktiky švajčiarskeho farmaceutického giganta Novartis.

“Tento prípad ma nijako neovplyvňuje,” povedal Avramopoulos na tlačovej konferencii v Aténach.

“Je to nešťastný prípad ohovárania s príspevkom falošných svedkov s kapucňou,” informuje Agence France Presse


“Nie sú žiadne dôkazy, sú to lži,” povedal.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies