Hnutie Sme Rodina chce znížiť záporné saldo zahraničnoobchodnej bilancie Slovenska v agrosektore
Hnutie Sme rodina v sobotu na programovej konferencii s názvom Potravinová sebestačnosť – ekonomicky rastúci vidiek, predstavilo svoju stratégiu rozvoja pôdohospodárstva, produkcie potravín a rozvoja vidieka. Informácie z konferencie zverejnil portál webnoviny.sk.

Hnutie chce podľa stratégie predovšetkým znížiť záporné saldo zahraničnoobchodnej bilancie Slovenska v agrosektore, ktoré v roku 2017 dposiahlo rekornú úroveň 1,4 mld. eur. Dosiahnuť to chce cez ekonomické nástroje – úverový bonus v hodnote 1 miliardy eur, bonifikáciou agropotravinárskych úverov, zelenou naftou, fondom proti živlom či legislatívnymi zmenami. Počas programovej konferencie o tom informoval predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a expert hnutia pre oblasť pôdohospodárstva a potravinovú sebestačnosť Jaroslav Karahuta.

Podiel slovenských potravín na pultoch našich predajní klesol iba od roku 2011 o takmer 37,4 %. Momentálna cenová úroveň potravín v našich predajniach je o 10 až 30 % vyššia ako sú ceny v okolitých štátoch. Momentálny stav potravinovej sebestačnosti sa po 29 rokoch zmenil na stav nebezpečnej závislosti a potravinového rizika. Slovenská republika nevie garantovať pre svojich občanov dostatočné množstvo základných potravín pre splnenie ich výživových nárokov. V polovyľudnenom vidieku sa lúky menia na húšťavy kriakov a na poliach vidíme iba pšenicu, repku a kukuricu,“ povedal k momentálnej situácii v slovenskom agropotravinárstve Boris Kollár. Priniesli webnoviny.sk.

Podľa štatistík hnutia Sme rodina, ktoré boli predstavené na konferencii, zberové plochy zemiakov klesli od roku 1998 do roku 2016 na Slovensku z 28 725 na 8 256 hektárov a momentálne máme na 2 346 obyvateľov len jeden hektár jabĺk. Ešte horšia je podľa hnutia Sme rodina situácia v živočíšnej výrobe. Stavy hovädzieho dobytka sa od roku 1998 znížili z 1,6 mil. kusov na 446 000 kusov v roku 2016 a stavy ošípaných poklesli o 80 %. „Príčinou tohto stavu je nekoncepčnosť, nehospodárnosť a neschopnosť vlád SR zabezpečiť chod a prosperitu rezortu pôdohospodárstva, ktorý v každej prosperujúcej krajine sveta, okrem Slovenskej republiky, zodpovedá za produkciu potravín a tým za zabezpečenie kvality výživy svojich občanov,“ ozrejmil Boris Kollár.

Výsledkom zlého hospodárenia v rezorte pôdohospodárstva je podľa hnutia Sme rodina každoročný prepad zahraničnoobchodnej bilancie agrosektoru. Primárnou príčinou záporného salda má byť vývoz lacných poľnohospodárskych komodít s nízkou pridanou hodnotou a dovoz potravín a hotových potravinárskych výrobkov. Záporným saldom zahranično-obchodnej bilancie strácajú ročne podľa Jaroslava Karahutu slovenskí potravinári pridanú hodnotu v čiastke 280 mil. eur. Preto sa predstavený poľnohospodársky program hnutia zameriava na návrh krokov, ako túto pridanú hodnotu vyrobiť na Slovensku.

Hnutie chce zníženie salda dosiahnuť ekonomickými nástrojmi najmä štátnou pomocou vo výške 70 miliónov eur, ktorú požadujú aj samotní farmári. Štátna pomoc by mala byť súčasťou Štátneho rozpočtu, kapitoly ministerstva pôdohospodárstva a realizovať by sa mala cestou projektov úverového bonusu, zelenej nafty či vzniku fondu pre riešenie a prevenciu rizík, uvádzajú webnoviny.sk

Slovenská republika sa stala zdrojom lacných surovín a súčasne dovozcom hotových výrobkov s pridanou hodnotou, ktorá zostáva v zahraničí. Zdravý sedliacky rozum hovorí, že prioritou slovenského poľnohospodárstva musí byť v prvom rade výroba potravín. Nemôžeme byť iba lacným producentom poľnohospodárskych komodít, z ktorých zahraniční producenti vyrobia potraviny a s vysokou pridanou hodnotou vo forme hotových výrobkov nám ich dovezú späť na Slovensko,“ dodal k téme Jaroslav Karahuta.

Už pred konaním konferencie Boris Kollár k téme potravinovej sebestačnosti zverejnil  video na sociálnej sieti.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies