Hnutie za protiizraelský bojkot a sankcie boli nórskymi ľavicovými poslancami nominované na Nobelovu cenu mieru
Hnutie za bojkot, stiahnutie investícií a sankcie proti Izraelu (BDS) sa tento rok dočkalo nominácie na Nobelovu cenu mieru. Nominoval ho politik, líder Red Party a člen nórskeho parlamentu Bjørnar Moxness s podporou parlamentnej skupiny zložené z ľavicových strán Nórska.

Vo svojom vyhlásení potom Moxness predniesol, že udelenie Nobelovej ceny mieru hnutiu BDS “by bolo silným signálom, ktorý by zdôraznil záväzok medzinárodného spoločenstva k podpore spravodlivého mieru pre palestínsky ľud – a tým aj pre ľud Izraela, a celý Blízky východ a vo veľkom aj pre celý svet. “Moxness tiež nezabudol dodať, že ním navrhnutá nominácia je čisto propalestinská a nie namierená protiizraelsky. Rada pre udeľovanie Nobelovej ceny však nezverejní zoznam uchádzačov o ocenenie skôr, než na začiatku tohtoročnej jesene. Moxness však silno dúfa, že globálne hnutie pre bojkot Izraela na ňom bude, informuje Middle East Monitor

Podľa nórskej parlamentnej skupiny, ktorá navrhnutie podporila, “tento návrh reflektuje narastajúcu medzinárodnú solidaritu s palestínskym bojom o spravodlivosť, dôstojnosť a slobodu od izraelskej okupácie.” Ďalej parlamentné zoskupenia vysvetlili nomináciu na prestížnu cenu tým, že ide o nenásilné hnutie za slobodu, rovnosť a spravodlivosť pre palestínsky ľud.

Moxness pre propalestínske médiá uviedol, že očakáva kritiku nielen od izraelskej pravicovej vlády, ale napríklad aj od USA. Ďalej poukázal na to, čo považuje za proizraelský dvojaký meter, ktorým meria nórska vláda, ktorá je podľa neho viac naklonená práve k USA a Izraelu – v januári 2018 vraj oficiálne zaviedla sankcie a reštrikcie proti rôznym 26 krajinám, ktoré porušujú ľudské a medzinárodné práva, ale žiadna z nich nebola proti Izraelu. To bolo pre neho jedným z dôvodov kampaň za Nobelovu cenu pre BDS iniciovať.

Moxness ešte dodal, že postoj nórskej vlády nie je totožný s tým, čo si myslí väčšina Nórov. Poukázal pritom na Nórsku konfederáciu odborových zväzov, ktorá je silne propalestínska a pre zavedenie sankcií proti Izraelu a podpore hnutiu BDS hlasovala už minulý rok v decembri. Odborové zväzy pritom označil za “silného hráča v nórskej politike.” Svetovú opozíciu voči BDS si potom Moxness vysvetľuje “veľkým úspechom hnutia a pôsobivou históriou vytvárania tlaku na ukončenie izraelskej okupácie prostriedkami, ktoré sú väčšinou medzinárodnými komunitami považované za legitímne a etické “

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies