HOKEJ: Hviezdneho konkurenta vytlačil z bránky. Bryzgalov sa mi priznal, že skoro zomrel, spomína Staňa na pôsobenie v KHL

khl

Košický rodák strávil v Rusku necelých šesť sezón

Niekdajší slovenský reprezentačný brankár Rastislav Staňa si vyskúšal pôsobenie v zámorských ligách vrátane NHL, nastupoval vo Švédsku, Česku aj na Slovensku a podstatnú časť kariéry strávil v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL). V nadnárodnej súťaži si urobil dobré meno vďaka trojročnému účinkovaniu vo farbách Severstaľu Čerepovec a takmer rovnako dlhému angažmánu v CSKA Moskva. V rozhovore pre oficiálny web KHL si zaspomínal na obdobie strávené v Rusku.

“Pred príchodom do KHL som bol dvakrát v rade vo finále play-off švédskej ligy. Ponuky z Ruska som mal už dávnejšie, ale počul som o tom, že legionárom v bránke nebudú dávať šancu. Potom však vznikla KHL a podmienky v lige sa zmenili. Navyše, v Čerepovci boli aj moji krajania, takže som sa ľahko adaptoval,” hovoril dnes už 39-ročný Staňa, ktorý bol v prvých dvoch sezónach v Severstali jednotkou a v tretej bojoval o miesto s Vasilijom Košečkinom.

Po troch rokoch v Čerepovci odišiel košický rodák do Moskvy. Vtedajší CSKA nemal spočiatku majstrovské ambície, ale pod vedením Júliusa Šuplera sa mal postupne dostať medzi špičku ligy. Staňa mal v sezóne 2011/2012 dominantnú pozíciu v bránke “armejcov”, ale počas lockoutového ročníka mu z NHL pribudol nečakaný konkurent – Rus Iľja Bryzgalov. Navyše, do tímu prišli Alexander Radulov, Pavel Daciuk či Michail Grabovskij, takže očakávania od slovenského gólmana boli vysoké.

“Bryzgalova som poznal z NHL a Rusi verili, že bude ich jednotkou na ZOH v Soči. Povedal som si však, že musím urobiť v každom zápase maximum a uvidíme, čo sa stane. Po jednom zo zápasov sme spolu sedeli v autobuse a on mi povedal, že po druhej tretine skoro zomrel. Nikto nevedel, že nie je v ideálnej forme a tlak na neho bol obrovský. Navyše, objavovali sa hlasy, že Staňa chytá lepšie,” zaspomínal si majster sveta z Göteborgu, ktorý v sezóne 2012/2013 odchytal 34 zápasov v základnej časti a ďalších 9 v play-off s úspešnosťou nad 93 percent.

V závere ročníka 2013/2014 Staňa definitívne opustil KHL a doviedol k majstrovskému titulu rodné Košice. V ďalšej sezóne ešte odišiel do zahraničia, keď podpísal zmluvu so Spartou Praha. Problémy so srdcom však predčasne ukončili jeho kariéru. Gólman so skúsenosťami z NHL vo farbách Washingtonu Capitals si dal krátku pauzu od hokeja, ale pri obľúbenom športe napokon zotrval. Momentálne je asistentom trénera v slovenskej reprezentácii do 18 rokov a venuje sa aj spolukomentovaniu zápasov v televízii.

Staňa naďalej sleduje dianie v KHL, pozornosť zameriava predovšetkým na svojich bývalých zamestnávateľom a hŕstku Slovákov. “Bol som rád, že CSKA v minulej sezóne získalo Gagarinov pohár. Svojho času sa ma Július Hudáček pýtal, či má ísť do Čerepovca a teraz môžem povedať, že je našim najlepším hráčom v KHL za ostatné tri ročníky. Pokles počtu slovenských hráčov v KHL je však dôsledkom problémov nášho hokeja. Na začiatku nového milénia bol hokej najpopulárnejším športom v krajine, ale medzičasom sa stal športom pre bohatých, a tak počet hráčov klesá. Stále u nás sú ľudia, ktorí chcú vrátiť hokeju niekdajšiu slávu. Jedným z nich je napr. prezident SZĽH Miroslav Šatan,” dodal účastník Zápasov hviezd KHL a AHL.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies